Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Máme medaili, neslo se po vlnách. Kajakář překřičel i bouřící tribuny

JE TO TAM! Josef Dostál křičí radostí, s českým čtyřkajakem si právě dojel pro bronzovou medaili. | foto:  Dan Materna, MAFRA

9 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Český výkřik přehlušil tisíce diváků a nesl se po hladině jezera Dorney. "Je to tam! Máme medaili!" To Josef Dostál, nejmladší člen českého čtyřkajaku, oslavoval olympijský bronz. "První kajakářská medaile v historii," jásal ve stejnou chvíli na břehu trenér Karel Leština, sám bývalý olympionik.

Vodácký kanál v Eton Dorney přinesl české olympijské výpravě kompletní sadu olympijských medailí. Veslaři Knapková se Synkem tu minulý týden získali zlato a stříbro, teď přidal čtyřkajak bronz.

O bronzovém závodě čtěte zde

Za cílovými bójkami tři členové posádky radostí hodili pádla do vody, Dostál křičel jak pominutý a zadák Štěrba jediný s pádlem vedl loď ke břehu.

"Člověk ani neví, co dělá. Jakmile jsme protnuli cíl a viděl jsem, že máme medaili, bylo mi úplně jedno, jakou. Vlítly mi slzy do očí a ještě teď mám co dělat, abych je udržel," vyprávěl Daniel Havel.

Po hladině se kromě opuštěných pádel také krásně nesl Dostálův křik. "Většinou řvu i před startem, abych si uvolnil stres, ale dnes jsem měl takovou pohodu, že jsem křičet nemusel. Cítil jsem, že nám to pojede," přiznal dvoumetrový obr. "A v cíli jsem si to pořádně užil," přiznal. Nechtěl však uvěřit, že byl slyšet až na břeh. "To snad není možné. Opravdu? Tak to jsem rád."

Na molu se Dostál vysoukal z lodi a objal Trefila. Pak si pogratulovali všichni navzájem, chytili se kolem ramen a radostně poskočili. "Jóóó!" Znělo z mola.

Fotogalerie

"Je to pro mě trochu satisfakce po tom všem, čím jsem si prošel," řekl zadák Jan Štěrba, který kvůli dopingové kauze původně neměl na hrách startovat, ale nakonec si u sportovní arbitráže vymohl snížení trestu z půlročního zákazu startu jen na důtku.

"Moc jsem usiloval o to, abych tady mohl startovat, abychom mohli jet v této posádce. A teď máme medaili, k tomu není co dodat."

Před televizními kamerami se všichni chytili kolem ramen a Dostál zvolal: "Máme medaili z olympiády, to je super!"

"Byl to můj nejtěžší závod v životě. Měli jsme famózní finiš," řekl Lukáš Trefil a přiznal, že v cíli trochu doufal, že se na výsledkové tabuli rozsvítí Česká republika už na druhém místě. "Ale bronz je super."

Mixzónou pro první rychlé rozhovory kajakáři jen proletěli. "Trochu jsem doufal ve zlato, ale při vyrovnanosti startovního pole je bronz úžasný výsledek," řekl Štěrba a už ho pořadatelé tahali na slavnostní vyhlášení.

"Užijte si ten ceremoniál s námi, je to paráda," loučil se.

Najdete na iDNES.czmobilní verze