Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Pravda a láska zvítězí, říkal si Štěrba na složité cestě za bronzem

9 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Moc se těší na slavnostní zakončení olympijských her. Při zahajovacím ceremoniálu byl kajakář Jan Štěrba pořád ještě psancem, který nemá mít na sportovní slavnosti své místo. Až poté mu sportovní arbitráž umožnila startovat, a on si dojel se čtyřkajakem pro bronzovou medaili.

"Nechci, aby to znělo jako klišé, ale jak říkal pan prezident Havel: ´Pravda a láska vždycky zvítězí.´ Tak tomuhle já věřím, proto jsem se nevzdal," rozpovídal se Jan Štěrba a olympijský bronz se mu houpal na krku jako důkaz. "Myslím, že jsme tu medaili měli předurčenou. Po tom všem, čím jsme prošli, to nemohlo dopadnout jinak, prostě ne!"

Štěrba měl v květnu pozitivní dopingový test. Původně dostal půlroční trest, ale po sérii odvolání vyvázl jen s napomenutím.

Kauza Štěrba

Rychlostní kajakář Jan Štěrba s bronzovou olympijskou medailí (9. srpna 2012)

Kajakář užil potravinový doplněk obsahující beta-methylfenylethylamin, který však není přímo uveden na seznamu zakázaných látek vydaném Mezinárodní kanoistickou federací. Na tom Štěrba s advokátem Šťovíčkem postavili obhajobu.

A byli úspěšní, definitivně to potvrdil Sportovní arbitrážní soud přímo v Londýně v prvním týdnu olympijských her.

Zadák a nejzkušenější muž se okamžitě vrátil na palubu čtyřkajaku. "Můj návrat nebyl risk, po celou dobu jsem se připravoval, trenéři si mě prověřili na mistrovství republiky a tam jsme jeli výborně," říká 31letý závodník. "Šel jsem do závodu s tím, že ten příběh nesmí skončit bez medaile."

Kilometrový závod na kanálu Dorney nezačal pro českou loď dobře. Ve čtvrtině trati byla poslední, osmá.

"Na začátku nám pole malinko ujelo, ale my takový průběh závodu míváme. Většinou soupeře dojíždíme," nenechal se Štěrba rozhodit a vedl loď kupředu.

Páté místo v polovině kilometrové štreky, čtvrté na 750 metrech.

A pak cíl.

"Bylo mi jasné, že na posledních metrech ze sebe musíme vymačkat opravdu všechno. Jak jsme letěli posledními bójkami, věděl jsem, že se nesmím nikam koukat, musím do toho hrábnout až do úplně posledních metrů," popisoval Štěrba závěrečné drama.

Chvilku dokonce doufal, že má stříbro. "Ale teď si myslím, že je to skoro jedno, jestli to bylo stříbro, nebo bronz. Tady šlo o to, po tom všem udělat placku a to jsme dokázali!"

Na stupních vítězů klukům říkal, že váhu té medaile si uvědomí až časem. Je to první medaile pro českou rychlostní kanoistiku od roku 1996, pro kajakáře vůbec první v historii.

Je po závodě, je čas oslav, ale také čas hodnocení a spekulací. "Co by bylo, kdyby..."

Třeba kdyby dopingový skandál nenarušil přípravu ambiciózního čtyřkajaku. "Nikomu by se nelíbilo, kdyby se dva měsíce před sportovním a životním vrcholem stalo tohle. Nepoložilo mě to. První tréninky tady nebyly vůbec dobré, ani v rozjížďce a semifinále to nebylo ono, ale dneska jsme se do toho začali dostávat. Všechno bylo na poslední chvíli, ale naštěstí to dobře dopadlo," říká Jan Štěrba.

Dalších komplikací se už neobává, případ uzavřela nejvyšší možná instance. Štěrba teď zváží, zda se naopak on teď nebude domáhat náhrady za způsobené komplikace. "Nemohl jsem jet na mistrovství Evropy, nemohl jsem trénovat, všechno bylo špatně. Pokud bude možnost žádat o nějakou náhradu, budu o ní uvažovat."

V neděli se Štěrba chystá na slavnostní zakončení her. "Strašně si to chci užít," slibuje. Na krk si pověsí bronzovou olympijskou medaili a každému se v klidu podívá do očí. "Vždycky jsem ke všemu přistupoval správně a spravedlivě. Věřím, že se lidi mají chovat tak, aby se mohli sami sobě podívat do očí. Kdykoli, v jakékoli situaci."

Najdete na iDNES.czmobilní verze