Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Český dům bilancuje: šedesát tisíc piv a 1 100 porcí guláše

11 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Šedesát tisíc piv už vypili návštěvníci Českého domu v Londýně, tři čeští kuchaři tady navařili 1 500 bramboraček a 1 100 porcí guláše. A doubledecker od Davida Černého před domem udělal na dvacet tisíc kliků. "Je to určitě rekord mezi autobusy," žertoval Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru.

Už zítra olympijské hry skončí a zavře se také Český dům. Do pátku prošlo výstavním palácem v londýnském Islingtonu 62 800 návštěvníků, po očekávaném dnešním náporu by mělo konečné číslo vyšplhat na 75 000.

"Měli jsme z toho obavy, tak jako vždycky, když chystáte něco velkého, ale konec dobrý všechno dobré. Chybí nám ještě dva dny, ale musím říct, že jsme nad očekávání spokojení," řekl Jiří Kejval.

Ekonomický místopředseda ČOV odhaduje, že se náklady na provoz českého pavilonu vejdou do 90 milionů korun, jak bylo od začátku plánováno. "Ačkolik je libra mnohem silnější, než když jsme na rozpočtu pracovali, vypadá to, že částku 90 milionů nepřekročíme."

Český dům navštívil i Coe

Předposlední olympijský den navštívil navzdory nabitému programu Český dům předseda organizačního výboru her Sebastian Coe, dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na 800 a 1500 metrů."Český dům je fantastické místo a Český olympijský výbor udělal velmi dobře, že se odhodlal k takovému kroku. Vy všichni děláte tuhle olympiádu velice speciální a za to vám patří dík," nešetřil Sebastian Coe pochvalami a přidal i další: "My máme dobrý humor i jiné věci, ale vy máte nejlepší pivo!"

Pro srovnání Český dům v Pekingu, který nebyl otevřený pro běžné návštěvníky, přišel na 65 milionů korun.

O financování londýnského domu se podělilo 36 subjektů, padesát procent dal stát či státní agentury.

"Vláda svým usnesením z jara loňského roku doporučila státním agenturám, které mají na starost prezentaci České republiky v zahraničí, aby peníze ze svých běžných rozpočtů použily přednostně na podporu londýnských projektů," vysvětlil Jiří Kejval.

Je přesvědčen, že to byla správná investice. "V konkurenci 204 států jsme byli vidět," říká. Agentura AP vyhlásila českou misi jako nejlepší národní dům v Londýně. "Jde o subjektivní hodnocení, ale potěší. Já si nejsem jistý, že jsme byli nejlepší, ale Český dům měl myšlenku, nebyl to jen stan pro párty a fandění."

Hicham El Guerrouj: Zátopek byl náš duchovní otec

Český dům se chlubí, že ho během her navštívila celá řada českých i světových sportovních osobností. Tou poslední, a možná nejjasnější, byl v pátek večer marocký vytrvalec Hicham El Guerrouj. Dvojnásobný vítěz z OH 2004 v Aténách a držitel dosud platného rekordu na 1 500 metrů před českými fanoušky složil poklonu Emilu Zátopkovi: "Je to duchovní otec všech vytrvalců."

Dnešek je posledním dnem, když Český dům bude otevřen v běžném režimu. V pět hodin přijde Lasse Viren, dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na 5 a 10 km z roku 1972, večer pak sportovci, kteří dnes v Londýně závodí: moderní pětibojaři, atleti a bikerka Kateřina Nash. V neděli už bude otevřeno jen do 16 hodin, pak se začne velkolepá stavba rozebírat.

Najdete na iDNES.czmobilní verze