Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Kostelecký předal žezlo: Začínáme nanovo, teď se bude mluvit o jiných

Střelec David Kostelecký při první části kvalifikace trapu (6. srpna 2012) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

6 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Čtyři roky byl aktuálním olympijským vítězem, užíval si nových výsad a trpělivě přijímal nové povinnosti. Teď může všechno hodit za hlavu. "Začíná nová etapa, bude se mluvit o jiných lidech," řekl střelec David Kostelecký. Slovy o předávání žezla zaháněl chmury z pokaženého závěru kvalifikace. V olympijském trapu v Londýně se neprobojoval do finále.

Pekingské deštivé finále udělalo z Davida Kosteleckého olympijského vítěze, v Londýně se střílelo převážně za slunečného počasí, ale česká naděje skončila mezi poraženými na konečném 14. místě.

"Sto dvacet bodů není zase úplně velký propadák, i když jsme si přáli víc," poznamenal sedmatřicetiletý střelec po závěru londýnské kvalifikace. "Bohužel to je sport, a v něm se takové věci stávají. Je to moje čtvrtá olympiáda, a tak už vím, jak je těžké udělat dobrý výsledek a získat medaili."

Fotogalerie

Londýnský neúspěch Kosteleckému jen připomněl, jak cenný je jeho čtyři roky starý triumf z Pekingu. "Jsem rád, že se mi to povedlo, protože vím, že to není legrace. Jednou jste nahoře, jednou dole."

V nedělní části kvalifikace Kostelecký minul dva terče, a tak změnil taktiku. "Snažil jsem se střílet rychle, moc nad tím nepřemýšlet. Zpočátku mi to vycházelo, ale v závěrečné položce to asi bylo až moc rychlé," soudí.

Ztráta titulu posledního olympijského vítěze mu přináší jistou úlevu. "Něco končí. Čtyři roky jsem si všude nesl, že jsem vyhrál olympiádu, a teď začínám nanovo. Bude to nová etapa, bude se mluvit o nových lidech."

Po vítězství v Pekingu mu přišlo, že je zbytečně moc na očích. "Tím vítězstvím něco získáte i ztratíte. První dva roky mě na závodech lidi víc sledovali, víc se po mně něco chtělo, ale pak už to bylo v pohodě."

Chuť do dalších závodů Kostelecký neztrácí: "Neberu to nijak tragicky, náš sport je nevyzpytatelný a já doufám, že mám ještě pár sezon před sebou. Věřím, že ještě něco dokážu."

Najdete na iDNES.czmobilní verze