Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Štěrba považuje své startovní číslo za cejch. Označkovali si mě, říká

Jan Štěrba oslavuje postup do finále čtyřkajaku. (7. srpna 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

7 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Jako s cejchem na zádech si připadá Jan Štěrba, který se po úspěšném rozuzlení dopingové kauzy mohl vrátit do olympijského čtyřkajaku. Dostal startovní číslo 250, ač na OH startuje jen 248 rychlostních kanoistů. "Schválně si mě takhle označkovali," myslí si.

Štěrba měl v květnu pozitivní test na látku beta-methylfenylethylamin. Původně dostal půlroční trest, ale po sérii odvolání vyvázl jen s napomenutím. Definitivní jistotu startu na olympijské regaty dostal teprve minulý týden.

"Jsem rád, že už mohu konečně závodit. Tohle je moje práce," oddechl si poté, co dojel se čtyřkajakem k jasnému postupu do čtvrtečního finále.

Sportovci mívají obvykle nablízku své trenéry, manažery, fyzioterapeuty, občas někdo přizve psychologa, ale Štěrbovi v Eton Dorney držel palce právník. "Pan Šťovíček mi strašně pomohl, jsme si blízko i lidsky, a tak přijel i sem na závody. Na tribuně bude i ve finále," zmínil Štěrba muže, který jej zastupoval ve složité dopingové kauze.

Fotogalerie

Rád by za celou aférou udělal tlustou čáru, ale tady uprostřed vodáckého světa to není možné. Mluví se o tom mezi soupeři, klid není ani uvnitř týmu, kde se na vedlejší koleji ocitl Pavel Davídek, jenž měl Štěrbu nahradit. A jistou nevraživost kajakář cítí také od Mezinárodní kanoistické federace.

"Když mi Martin Doktor poslal rozpis rozjížděk a viděl jsem to kuriózní číslo, co teď mám na zádech, tak jsem trochu znervózněl," přiznal 31letý kajakář. "Je tu 248 kanoistů a s číslem 249 jsem ve startovkách nikoho nenašel, asi to je nějaký náhradník. Mně zřejmě schválně přidělili číslo 250, abych byl označkovaný."

Vytříbil jsem si kamarády a přátele

Štěrbův návrat na český čtyřkajak připravil o místo Pavla Davídka, který do Londýna odcestoval v nevděčné roli náhradníka. Proti tomu se ohradil kajakářův otec, který do diskuse na stránkách iDNES.cz napsal otevřený dopis adresovaný svazu kanoistiky, kde píše, že návratem Štěrby na loď byla zkrácena práva jeho syna. "Pavel letos určitě nebyl ani horší, ani méně vhodný do hromadné posádky. V přímém souboji J. Štěrbu dvakrát porazil," stálo ve vzkazu.

Kauza Štěrba

Štěrba měl v květnu pozitivní dopingový test na betamethylphenylethylamine (skupina S6 Stimulant), která však nebyla přímo uvedená v seznamu zakázaných přípravků. Původně byl Štěrba potrestán zákazem startu na šest měsíců, ale arbitrážní komise ICF tento trest zrušila. Toto rozhodnutí přímo v Londýně potvrdil i Sportovní arbitrážní soud, který českému závodníkovi udělil napomenutí.

Ve stejné diskusi Davídkovu otci odpověděl háček ze čtyřkajaku Daniel Havel. "Dobrý den pane Ing. Tomáši Davídku, otče," začal svoji odpověď a lídra olympijské lodi obhajoval: "Pocit z jízdy, rychlosti a chování lodi je s Honzou rozhodně lepší než s Pavlem," psal.

"Přijde mi to nešťastné, ale víc k tomu říkat nechci. Doufal jsem, že se to vyřeší mezi námi, a nikoliv v médiích," reaguje na výměnu názorů Štěrba. "Známý mi v nejhorších chvílích řekl, že aspoň poznám lidi kolem sebe. A u řady lidí to bylo trpké poznání. Jiní mě potěšili. Vytříbil jsem si kamarády a přátele."

Dobrý dojem mají čeští kajakáři z reakcí soupeřů. "Co jsem slyšel, tak sportovci to chápou a nekoukají na nás skrz prsty," řekl Lukáš Trefil. Daniel Havel dodal: "Spíš mi přijde, že jsou udivení, v jaké jsme tady sestavě, a mají trošku strach. To je dobře, mají mít proč. Honzovo obvinění nás nakoplo, chceme všem ukázat, že i bez společného tréninku na to máme a můžeme vyhrát."

Čeští rychlostní kajakáři Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba

V NEJSILNĚJŠÍ SESTAVĚ. Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba při olympijské kvalifikační jízdě (7. srpna 2012)

Po olympiádě to na mě asi ještě sedne

"Teď musím všechno hodit za hlavu a soustředit se na závody. Ale až bude po olympiádě a všechno se uklidní, tak to na mě asi sedne," přiznává Jan Štěrba.

"Kanoistiku miluji, dělám ji strašně dlouhou dobu a o tohle jsem nechtěl přijít. Kdybych se skutečně provinil, tak bych o to ani neusiloval, ale myslím, že na olympiádu patřím. Snažil jsem se proto udělat všechno, abych tu byl."

Hrozby, že by v případě úspěchu českého čtyřkajaku soupeři dopingovou kauzu znovu otevřeli a dodatečně protestovali, se Štěrba neobává. "Není cesta, jak se odvolávat. Jestli se to soupeřům nelíbí, rád jim to vysvětlím. Ale oni to vědí. A federace to po všech patáliích už snad taky považuje za uzavřené."

V rozjížďkách se čtyřkajak rval o přímý postup do finále, ale v dramatickém finiši podlehl Maďarům. Právo bojovat o medaile si tak Štěrba a spol. vyjeli až v semifinále.

"Před semifinále jsem byl trošku nervózní. Ale nic jiného mi nezbývá než být nakopnutý a ukázat, že sem patřím. Chci udělat radost lidem, kteří mě podporují," říká Jan Štěrba. Finálová jízda je na programu ve čtvrtek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze