Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Emmons, Kostelecký. Pověst střelby budou zachraňovat hvězdy z Pekingu

Kateřina Emmons skončila ve finálové střelbě na 10 metrů ze vzduchové pušky čtvrtá. (28. července 2012) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

3 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Jednu medaili přivezli čeští střelci z Atlanty 1996, po dvou ze Sydney 2000 i z Atén 2004, před čtyřmi lety to byly tři trofeje včetně dvou zlatých. Střelci byli považováni za záchranáře českých výprav, ale v Londýně si zatím stupně vítězů nevystříleli. O víkendu to mohou změnit dvě esa, pekingští hrdinové David Kostelecký a Kateřina Emmons.

"Je cítit, že se od nás něco chce. Úspěchů máme celkem dost i mimo olympiádu, a tak všichni očekávají, že je zopakujeme i tady," přiznal Martin Podhráský, jemuž v pátek až v dodatečném rozstřelu uteklo finále v rychlopalné pistoli. "Medaili sice nemáme, ale nikdo neudělal ostudu a máme spoustu pěkných umístění. Jenže laťka je po Pekingu nastavená vysoko."

O víkendu budou v akci ti, kteří pomyslnou laťku do výšky tří medailí v Pekingu nastavili. Kateřina Emmons a David Kostelecký budou obhajovat svá medailová umístění z Pekingu.

"Nemyslím si, že patřím k favoritům," brání se přehnaným očekáváním David Kostelecký, olympijský vítěz v trapu. "Je tady třicet lidí, kteří můžou do boje o medaile zasáhnout."

Sedmatřicetiletý Kostelecký přiletěl do Londýna ve středu a od čtvrtka trénuje na olympijské střelnici. "Na pohled je moc pěkná, terče jsou dobře vidět, ale je to záludné. Zdá se jednoduchá, ale přitom terče vylétávají trochu se zpožděním a trochu z výšky, a tak si to člověk musí všechno dobře ohlídat."

Honička z Pekingu nikomu nechybí

Na rozdíl od Kosteleckého je Kateřina Emmons v Londýně už dva týdny. Minulou sobotu nenavázala na bronz z Atén a zlato z Pekingu ve střelbě ze vzduchové pušky, teď ji čeká obhajoba stříbrné medaile v malorážce. Soutěžním dnem pro ni zůstává sobota.

"Dobře jsem si odpočinula, tři dny jsem trénovala malorážku a na dnešek jsem si dala volno," říkala Emmons na tréninku, kam se přišla jen podívat na soupeřky doprovázena manželem. Americký střelec Matt Emmons obsadil se vzduchovou puškou 35. místo a další závod ho čeká v pondělí.

"Oproti Pekingu máme větší klid," vzpomněla si česká střelkyně na mediální honičku, které před čtyřmi roky pár manželů-medailistů čelil. "Těžko říct, jestli je to dobře, nebo špatně. Pro zítřejší závod dobře, protože jsem se lépe vzpamatovala ze vzduchovky a znovu se nastartovala pro malorážku, která má trochu jiný rytmus."

Malorážková střelnice je poměrně větrná, ale Emmons si na ni nestěžuje. "Ono to vypadá, ale není to tak špatné. V tréninku se mi dařilo, s větrem jsem neměla problém."

Střelbou z malorážky na 3x20 ran (vleže, ve stoje a vkleče) pro Kateřinu Emmons olympijské soutěžení skončí. Závod začíná v 10 hodin, finále je od 13.45. Druhou střeleckou hvězdu Davida Kosteleckého čeká dvoudenní závod. Kvalifikace trapu začíná v neděli i pondělí v 10 hodin, finále v 17.

Kromě trapu se v první den příštího týdne bude závodit v mužské malorážce na 3x40 ran, a tím střelecké soutěže na olympijských hrách skončí.

Získají čeští střelci medaili?

Najdete na iDNES.czmobilní verze