Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

O tomhle vítězi není pochyb. Olympijské zlato získává: Londýn

13 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Usměvaví dobrovolníci. Zaplněné tribuny. Elektrizující atmosféra. Přející britští fanoušci. Pohoda. Třicáté olympijské hry zanechaly ve sportovní historii mimořádnou stopu. "Londýn osvěžil olympijské hnutí," řekl Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru.

Přinesl velké sportovní příběhy.

Příběhy z Londýna na fotografiích

Jamajský sprinter Usain Bolt obhájil tři olympijská zlata, vyhrál stovku, dvojnásobnou trať a jamajskou sprinterskou štafetu dovedl ke světovému rekordu.

Americký plavec Michael Phelps se stal nejúspěšnějším olympionikem v počtu medailí, po Londýně jich má na kontě 22 - a 18 z nich je zlatých.

Famózní výkony předvedli Britové. Cyklista Bradley Wiggins po triumfu na Tour de France vyhrál olympijskou časovku, dráhař Chris Hoy se po zisku šesté olympijské medaile na stupních rozplakal, tenista Andy Murray ovládl turnaj ve Wimbledonu, Mo Farah získal vytrvalecký "double".

10x Londýn po česku

Českému sportu přinesly olympijské hry v Londýně celkem deset medailí - podruhé v éře samostatné republiky zrodila olympiáda čtyři zlaté medailisty: Barbora Špotáková obhájila triumf z Pekingu 2008, veslařka Mirka Knapková, pětibojař David Svoboda a biker Jaroslav Kulhavý si státní hymnu poslechli pod pěti kruhy poprvé.

Stříbro získali vodní slalomář Vavřinec Hradilek, veslař Ondřej Synek a tenistky Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká.

Bronz vyválčil čtyřkajak Havel, Trefil, Dostál, Štěrba, překážkářka Zuzana Hejnová a střelkyně Adéla Sýkorová.

Atletickou dokonalost v podobě světového rekordu v běhu na 800 metrů předvedl David Rudisha. Jachtař Ben Ainslie získal čtvrté olympijské zlato v řadě. K vidění bylo celkem 44 světových a 17 olympijských rekordů.

Poprvé v historii měly všechny účastnické země ve svých výpravách ženy.

Ve srovnání s pekingskými hrami klesl počet dopingových případů, pouze jedenáct hříšníků nachytali dopingoví komisaři.

Skandál však vyrobily badmintonistky, MOV jich osm vyloučilo z her za znevažování principů fair play.

V období ekonomické krize zavrhli Britové myšlenku pekingské megalomanie, s provozním rozpočtem ve výši dvou miliard liber a dalšími 9,3 miliardy liber v olympijských investicích vsadili při organizaci na umírněnost.

Příběhy českých medailí

A přidali emoce. Zaplněné tribuny vytvořily sportovcům zcela ojedinělé, mimořádně přející prostředí. Britští fanoušci horlivě hnali dopředu své hrdiny, povzbuzovali jejich soupeře, soucítili s poraženými, ocenili výkony i těch nejslabších. Jejich velkorysost a vřelost dojímaly. "Britové proměnili stadiony ve sportovní divadla," potěšilo šéfa organizačního výboru Sebastiana Coea.

"Byly to naprosto úžasné hry," složil londýnským organizátorům poklonu i prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Sečteno a podtrženo: Londýn si zaslouží zlato.

Najdete na iDNES.czmobilní verze