Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Olympijské hry má vidět celé město

Olympijský stadion Letňany - Návrh olympijského stadionu od studenta ČVUT Jaroslava Malého. | foto: Vizualizace: Jaroslav Malý

16 2007
Praha - Kam s ceremoniálním stadionem? Do Letňan? Na Strahov? Ve hře jsou podle primátora Pavla Béma obě varianty. "Rozhodnutí padne za rok," odmítá spekulovat o tom, která z lokalit má navrch. Jenže teď přicházejí studenti fakulty architektury, kteří si vybrali pro školní projekty téma sportovních staveb, s další možností. Co takhle Letná? navrhují.

"Českomoravský fotbalový svaz chce umístit Národní fotbalový stadion právě na Letnou. Tím vznikne na dalším místě v Praze nový velký stadion," vysvětluje Miloš Kopřiva z ateliéru Sportovní projekty důvody, proč se téhle lukrativní části metropole chopili ve svých návrzích budoucí architekti z ČVUT.
 
Protože mladí studenti nejsou při navrhování svazováni žádnými mantinely, může se jejich fantazie rozeběhnout naplno.

Na vzpírání na Vyšehrad...

Primátor ovšem centrální stadion na Letné odmítá. "To určitě ne! Nakonec bychom mohli rovnou propojit olympijský stadion a novou Národní knihovnu," kroutí Bém hlavou.

Praha olympijská

Kde se ve městě uvažuje o olympijských sportovištích

Letňany

Výstaviště: Ceremoniální stadion (úvodní a závěrečný ceremoniál, atletika, fotbal – finále), výstavní haly (badminton, box, házená – finále, judo, moderní gymnastika, stolní tenis, taekwondo)

Strahov

Sletový stadion: úvodní a závěrečný ceremoniál, atletika, fotbal – finále
Okolí: horská kola, BMX

Libeň

Sazka Arena: basketbal, sportovní gymnastika, trampolína

Holešovice

T-Mobile Arena: basketbal – kvalifikace
Výstaviště: moderní pětiboj, šerm
Štvanice: tenis
Maniny: plavání, synchronizované plavání, skoky do vody, vodní pólo

Vršovice

Stadion Eden: pozemní hokej

Troja

Trojský kanál: divoká voda (vodní slalom)

Letná

AC Sparta: lukostřelba
Letenská pláň: plážový volejbal

Kobylisy

Šutka: plavání, synchronizované plavání, skoky do vody, vodní pólo

Podolí

Plavecký areál: vodní pólo

Vyšehrad

Kongresové centrum: vzpírání

Městský okruh

Části okruhu: silniční cyklistika, triatlon.

Zdroj: studie Návrh sportovišť a přípravných kempů podle umístění v ČR

Neznamená to však, že by nad Letenskou plání nezavlála olympijská vlajka. Jiří Kejval z Českého olympijského výboru sem ve své studii poslal plážové volejbalisty, na stadion AC Sparta zase lukostřelce.

Hry poznamenají i další kouty metropole. A některé lokality zní tak trochu bizarně. Například vzpěrači by našli svůj domov v Kongresovém centru na Vyšehradě.

Pořádně rušno by mohlo být v době olympiády také v Holešovicích. Tenistům by byl zasvěcen ostrov Štvanice, na Výstavišti by svištěly kordy šermířů i moderních pětibojařů, basketbalové týmy by se kvalifikovaly v T-Mobile Areně.

"Mezi Letnou a Výstavištěm je věčně nával už teď, horší to snad být nemůže. A hlavně – kolikrát za život by se mi odehrála olympiáda u prahu dveří," dumá Dana Kotrbová, obyvatelka Bubenče, které by se zrovna návštěva gentlemanského sportu – šermu – docela líbila.

Netradiční roli, totiž jako sportoviště, by mohl nakonec sehrát také městský okruh – po jeho částech by kroužili silniční cyklisté, které by vystřídali triatlonisté.

... a na basketbal do Ostravy

Plánovači her v Praze se ovšem nenechali svazovat jen hranicemi metropole. Ke slovu by přišlo každé místo vhodné pro vrcholový sport.

Jachtařům by patřila Lipenská přehrada na jihu Čech, veslaři a kanoisté by zase brázdili vlny kanálu v Račicích v Ústeckém kraji.

Ani druhé největší město v zemi, Brno, by nepřišlo zkrátka: zde by se sehrála některá fotbalová utkání a závodili by tu dráhoví cyklisté. Basketbalisté by zase změřili síly v Ostravě.

Návrh, který mění centrální
stadion na národní fotbalový

Zatím to vypadá, jako by mělo metro C skončit kdesi v polích a užívat by ho mohli snad jen milovníci kolonie syslů.

Společnost SPGroup má však jiné plány než podporovat „syslí“ turistiku. Za dva roky by tu měl podle jejích plánů začít vyrůstat Pražský veletržní areál. Celý by měl být hotov v roce 2017.

„Náklady na jeho vybudování, které odhadujeme na 13 až 15 miliard korun, by šly z naší kapsy,“ vysvětluje Otakar Šmíd za firmu SPGroup, která má v Letňanech prozatím od magistrátu na 99 let pronajato necelých 24 hektarů pozemků.

Jen u výstaviště záměry společnosti končit nemusí, může se podílet i na olympijském projektu. „Zatím jsme na začátku, máme první studie, jak bychom mohli areál rozšířit na plochu 72 hektarů,“ přiznává Šmíd a ukazuje první návrhy.

V projektu stojí řada propojených nízkých hal protkaných koridory. „V nich by bylo možné umístit mobilní tribuny a pak sporty, které nevyžadují vysoké stropy. Poblíž jsou hotely, parkovací domy i další parkoviště,“ vykresluje Šmíd budoucnost Letňan.

Výškové budovy, které se nad výstavištěm vypínají, se stanou administrativním zázemím her. Jen o kousek dál stojí další tři haly, které místo vystavovatelů budou v době olympiády hostit třeba házenkáře.

Pražskou olympijskou kandidaturu včera podpořila i Olomouc, kde by se měly hrát zápasy fotbalového turnaje. a snímku z oficiální prezentace je atletka Šárka
Pražskou olympijskou kandidaturu včera podpořila i Olomouc, kde by se měly hrát zápasy fotbalového turnaje. a snímku z oficiální prezentace je atletka Šárka Kašpárková a talentovaný fotbalista Jakub Rolinc, který si prohlíží její olympijskou medaili z Atlanty 1996.

Za prvním valem možných sportovních hal se rýsuje ovál budoucího ceremoniálního stadionu. Od konečné metra je to k němu po promenádě pár kroků.

„Díky výsuvným tribunám by mohl sloužit jako atletický i fotbalový stadion,“ připomíná Otakar Šmíd a předestírá, co by se se stadionem mohlo stát po skončení her: národní fotbalový stadion.

„I když zatím nevíme, zda si fotbalový svaz Letňany vybere,“ poukazuje na dlouhé váhání kolem umístění fotbalového stánku. Proto prý projekt počítá i s využitím jako městské společenské arény.

Dále čtěte: Maskot her v Praze? Bém si vybral sysla

Autoři: ,


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze