Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Olympijské hry mohou změnit svět, říká šéf MOV Jacques Rogge

Prezident MOV Jacques Rogge | foto: Profimedia.cz

10 2010
Na chvíli se zamyslete a pokuste se vylovit z paměti své nejhezčí olympijské vzpomínky. Možná se vám vybaví dvojnásobný triumf Usaina Bolta z Pekingu 2008 nebo třeba tři zlaté medaile Jeana-Clauda Killyho na zimních hrách v Grenoblu v roce 1968. Záleží na tom, kolik vám je let. Tak či onak, tyto vzpomínky s vámi zůstanou po celý život jako odkaz plný inspirace.

Za několik málo dní se ve Vancouveru představí nejlepší zástupci zimních sportů z celé planety. Jejich souboje potrvají šestnáct dní a napíší úplně novou kapitolu světového sportu. Úspěch olympijských her se však nebude měřit jen tím, co se odehraje na sněhu a ledu ve Vancouveru a Whistleru.

Přes veškerou pozornost, které se jim dostává, nebyly olympijské hry nikdy zamýšleny jako akce sama o sobě. Mají vést lidi ke sportu a podporovat přátelství, fair play, úctu k ostatním a další důležité hodnoty. Tyto věci také zůstávají hlavním posláním Mezinárodního olympijského výboru.

Co zbude po sportu?

MOV a jeho partnerská hostitelská města po celém světě se však v posledních letech zaměřily i na ekonomický a ekologický odkaz her. Města, která se ucházejí o letní či zimní olympiádu, musí při své kandidatuře předložit podrobný výhled do budoucnosti. Všichni pořadatelé mají za úkol najít strategii, která bude nejlépe vyhovovat místním potřebám.

Rogge předává medaili Kateřině Emmons

Jacques Rogge předává před dvěma lety zlatou medaili Kateřině Emmons.

Hry 2012 už nyní pomáhají oživit ekonomicky slabší část východního Londýna. Hry 2014 mají zase učinit ze Soči světové středisko zimních sportů, ale současně ochránit tamní jedinečný ekosystém. A hry 2016 mimo jiné pomohou Riu de Janeiru vybudovat potřebnou dopravní síť.

Vancouver má nastavit úplně nový standard pro plánování her směrem do budoucnosti. Závodit se bude od 12. do 28. února, ale naše snaha je taková, aby plody těchto šestnácti dní prospívaly veřejnosti ještě příštích 60 let.

Z pustiny výkladní skříň

Olympijská vesnice ve Vancouveru proměnila bývalou průmyslovou pustinu ve výkladní skříň udržitelného života, která bude po hrách sloužit zhruba třem tisícům lidí. Zůstane tu 1 100 bytových jednotek, jejichž obyvatelé najdou v okolí prodejny, nabídku služeb i dostatek zeleně.

Sportoviště ve Vancouveru i nedalekém Whistleru splňují ty nejpřísnější ekologické požadavky a při jejich výstavbě byly použity energeticky šetrné postupy. Veškeré stavby budou sloužit ještě dlouho po skončení her.

Vancouver je prvním pořadatelským městem, které založilo neziskovou organizaci, jejímž úkolem je zajistit rozvoj místního sportu, umění, vzdělanosti, ochrany životního prostředí a dobrovolnictví, a to nejen při vlastní olympiádě 2010, ale i před ní a po ní.

Olympijský VancouverOlympijský VancouverOlympijský Vancouver

Olympijský Vancouver momentálně vypadá jako na jaře. Po sněhu ani památky.

Hry samozřejmě nejsou všelékem na všechny problémy hostitelských měst či zemí, ale mohou být katalyzátorem hlubokých změn. Pokud se na jejich dopady myslí včas a vše se důkladně připraví, mohou mít na život obyvatel velice pozitivní vliv.

Až tedy celý svět bude hledět do Kanady a sledovat souboje zhruba 2 500 sportovců, MOV a pořadatelé her z Vancouveru i dalších hostitelských měst už budou upírat pohled do budoucnosti. Když všechno dobře dopadne, oněch šestnáct dnů soupeření zanechá pozitivní stopu, která přetrvá ještě dlouho po slavnostním zakončení olympiády.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze