Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Olympijské hry může zkomplikovat smog

8 2007
Peking - Jasques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru, uvedl, že kvůli znečištěnému ovzduší v Pekingu hrozí příští rok posunutí některých olympijských soutěží. "Ano, odložení některých soutěží může být řešení," řekl v krátkém rozhovoru CNN Rogge jen několik hodin před slavnostním zahájením odpočítávání roku zbývajícího do startu her.

V případě neúnosného množství smogu v čínské metropoli se může změna programu týkat například silniční cyklistiky.

"Samozřejmě by se to netýkalo všech sportů, například těch, které trvají krátkou dobu, tam by to nebyl problém. Ale vytrvalostní sporty, třeba cyklistický závod trvající šest hodin, ten by mohl být přeložen na jiný den," dodal šéf olympijského hnutí ve svém dosud nejráznějším vyjádření k tématu ovzduší v Pekingu.

Organizátoři příští letní olympiády už sice utratili miliardy dolarů, aby uzavřeli továrny a přestěhovali je mimo město, nepřetržitý stavební ruch a také automobilový boom však ovzduší ještě zhoršují.

Představitelé organizačního výboru se zatím k Roggeovým výrokům nevyjádřili, tiskové oddělení odmítlo pro agenturu AP komentář s tím, že mluvčí nemá povoleno zodpovídat otázky po telefonu.

K možnosti změn v programu se nicméně vyjádřila skepticky ředitelka cyklistických závodů na OH Wang Ťün-jen, podle níž jsou už termíny jasně dané a jejich úprava by byla náročná. "Rogge nás upozorňuje na to, že musíme ještě usilovněji pracovat, abychom vyřešili problémy životního prostředí," řekla.

ROK DO ZAHÁJENÍ... Musí Peking řešit mimo jiné potíže s ovzduším. Některé olympijské disciplíny mohou být v případě smogu přeloženy na jiné dny.Najdete na iDNES.czmobilní verze