Kuzminová vyjela zlato pro Slovensko, Vítkovou zmátly terče

Česká biatlonistka Veronika Vítková v olympijském závodu s hromadným startem na 12,5 kilometru. (17. února 2018) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

17 2018
Slovensko slaví první zlatou olympijskou medaili z her v Pchjongčchangu. Biatlonistka Anastasia Kuzminová ke dvěma stříbrům ze stíhacího závodu a vytrvalostního klání přidala první místo v závodu s hromadným startem. Za ní dojely Běloruska Darja Domračeovová a bronzová Norka Tiril Eckhoffová.

Češky se umístily ve druhé desítce pořadí: Veronika Vítková byla čtrnáctá, Markéta Davidová osmnáctá.

Kuzminová dosáhla na třetí olympijské zlato: ke sprinterským triumfům ve Vancouveru 2010 a Soči 2014 teď přidala v Jižní Koreji prvenství v klání s hromadným startem. Celkově má šest olympijských kovů (3-3-0).

Fotogalerie

Slovenka potvrdila, že je v Pchjongčchangu ve skvělé formě. Úvodní sprint sice pokazila střelecky, jenže už ve stíhacím závodě vystoupala ke stříbru, které zopakovala ve čtvrtek ve vytrvalostní bitvě. V závodě s hromadným startem byla takřka bezkonkurenční.

Už v úvodním kilometru Kuzminová převzala vedení, která pak držela až do cíle. Na první, druhé i třetí střelecké položce ani jednou nechybovala, což byl v kombinaci s perfektním běžeckým výkonem skvělý základ do závěrečné fáze závodu.

Když Slovenka přijela naposledy na střelnici, měla náskok 50 vteřin. První čtyři rány zvládla ve skvělém tempu. Poslední výstřel dlouho odkládala. Nakonec minula. Ale ani trestné kolo závěr moc nezdramatizovalo.

Kuzminová odjížděla 24 vteřin před Domračevovou, která získala stříbro. Bronz uhájila Eckhoffová, která byla třetí ve stejném závodě i před čtyřmi lety v Soči.

Nepozornost na střelnici, Vítková jela trestné kolo navíc

I Češka Vítková dlouho usilovala o skvělé umístění. Po třetí položce dokonce odjížděla na průběžném třetí místě. Jenže na trati se jí tolik běžecky nedařilo, což mělo i zdravotní okolnosti.

„V pátek při tréninku jsem si hnula se zády, blbě se mi spalo, i na trati mě to trochu omezovalo - nemohla jsem jít rukama do pořádného odrazu,“ vysvětlovala Vítková v rozhovoru pro Českou televizi. 

Navíc si sama ztížila závod při odjezdu z poslední položky. Jednou netrefila, ale šla na dvě trestná kola, protože ji zmátly terče. 

Hromadný závod žen

Podrobná on-line reportáž

„Myslela jsem si, že jsem poslední dvě rány netrefila. Když jsem odjížděla, viděla jsem dva nespadlé terče. Většinou se ještě otočím, ale tentokrát ne. Až v cíli jsem se dozvěděla, že jsem jela jedno trestné kolo navíc,“ smutně popisovala.

Situaci pozorně sledoval i trenér Zdeněk Vítek a líčil: „Verča už měla flintu na zádech a nevšimla si, že jeden z terčů se postupně sklápěl. Být to druhá nebo třetí rána, závodník si toho mrknutím všimne. Jenže šlo o poslední ránu.”

Vítková tak skončila čtrnáctá. Nebýt času na trestném kole navíc, pohybovala by se okolo první desítky.

Čtyři místa za Vítkovou dokončila svůj první závod s hromadným startem v kariéře Davidová. „Měla jsem víc štěstí než rozumu, na střelnici mi padaly kalibry. Jsem spokojená,“ říkala.

Jak se vše odehrálo

Zlatá Kuzminová. Prostě nejrychlejší. Slovenka začala závod brilantně. Nejen že měla nejrychlejší běžecký čas v prvním kole, ale také nejsvižněji pálila poprvé vleže. Celkově běžecky neměla konkurenci. Nebýt chyby při závěrečné, dvacáté ráně, byl by to výkon na podtrženou jedničku.

Lauro, kde jsi? Němka Dahlmeierová, vítězka olympijského sprintu i stíhacího závodu, tentokrát nezářila. Měla až sedmnáctý běžecký čas, vleže pokaždé jednou chybovala a skončila šestnáctá.

Mäkäräinenová zase bez medaile. Dvakrát vyhrála Světový pohár, doma má šest medailí z mistrovství světa. Jenže ta olympijská Fince Mäkäräinenové v 35 letech stále chybí. A ženské individuální závody už v Pchjongčchangu skončily.

Kdo doprovodí Slovenku na pódium? O zlaté Kuzminové nebylo pochyb. Bitvu na střelnici o druhé místo pak nejlépe ustála Domračevová. Už má ve sbírce olympijská zlata i bronz, stříbro jí dosud chybělo. Kolekce už je kompletní. Třetí Eckhoffová obhájila pozici ze Soči.

Česká medailová naděje. Ještě po její osmnácté ráně se zdálo, že by Vítková mohla bojovat o bronz. Jenže předposlední terč netrefila a navíc odjížděla ze střelnice s dojmem, že vedle letěl i poslední náboj. Češka si omylem přidala jedno trestné kolo navíc a propadla se.

Vysmátá Davidová. Premiéra v závodě s hromadným startem udělala 21leté Davidové radost. „Jsem spoko!“ povídala vysmátě do televizní kamery. Rozumějte: spokojená. Skončila osmnáctá. 

Biatlon, ženy - závod s hromadným startem (12,5 km)

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

 1. Kuzminová (SR) 35:23,0 min. (1 trest. okruh), 2. Domračevová (Běl.) -18,8 (1), 3. Eckhoffová (Nor.) -27,7 (2), 4. Vittozziová (It.) -45,6 (2), 5. Öbergová (Švéd.) -46,5 (1), 6. Wiererová (It.) -47,3 (1), 7. Skardinová (Běl.) -47,9 (0), 8. Olsbuová (Nor.) -51,6 (1), 9. Dorinová Habertová (Fr.) -57,9 (2), 10. Mäkäräinenová (Fin.) -1:00,9 (2), ...14. Vítková -1:34,8 (1), 18. Davidová (obě ČR) -2:00,8 (3).Biatlon na ZOH 2018

Biatlonisté v Pchjongčchangu usilovali o 11 medailových sad. Muži i ženy měly stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Michal Krčmář, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Markéta Davidová, Laura Dahlmeierová, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Další z rubriky

Zrod českého biatlonového bronzu. Vypovídal i „car ruského dopingu“

Biatlonistka Gabriela Koukalová při závodu v areálu Krasnaja Poljana během...

VIDEO O emoce přímo v dějišti přišly. Přesto se štafeta českých biatlonistek s největší pravděpodobností...

Björndalen je nejlepší. Už v pondělí mě překoná, říká rekordman Dählie

DVĚ LEGENDY. Norský lyžař Björn Dählie (vlevo) blahopřál svému krajanovi Olemu

Exkluzivně Soči (Od našeho zpravodaje) Než si vzal slovo, automaticky zazněl potlesk. Dvanáct olympijských medailí, to je fantastická...

Bronz ze Soči má i liberecká nemocnice. Uzdravil se tam rozbitý Soukup

Český biatlonista Jaroslav Soukup dostal při slavnostním ceremoniálu bronzovou...

Alespoň malý kousek z bronzové olympijské medaile biatlonisty Jaroslava Soukupa by měla dostat...

Advantage Consulting, s.r.o.
MATERIÁLOVÝ/-VÁ ÚČETNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 KčNajdete na iDNES.cz