Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Sovětské medaile by předčily i USA, spočítali si Rusové po olympiádě

MOHL JET ZA SOVĚTSKÝ SVAZ. Kazašský cyklista Alexandr Vinokurov coby olympijský šampion z Londýna. | foto: AP

13 2012
Ruské oči sledují výsledek olympijských her i prizmatem jednoho velkého kdyby. Kdyby se před dvěma dekádami nerozpadl Sovětský svaz, sportovci všech patnácti republik by dnes byli v pořadí londýnských medailí na prvním místě, před Spojenými státy.

"Kdyby se sečetly výsledky všech bývalých sovětských republik, jsme i před USA," zasnili se ruští fanoušci na internetu při pohledu na medailové pořadí národů.

K 82 medailím (z toho 24 zlatým) pro Rusko by si rádi přidali i 20 ukrajinských, 13 kazašských, (po diskvalifikaci koulařky Ostapčukové) 12 běloruských, deset ázerbájdžánských, sedm gruzínských, pět litevských, čtyři uzbecké, tři arménské, po dvou lotyšských, estonských a moldavských plus jednu medaili pro Tádžikistán.

Kompletní medailové pořadí londýnské olympiády

Podobné návrhy však jiní dokázali smést ze stolu. Ironicky radí přičíst si také úspěchy borců z Aljašky, která kdysi bývala ruskou. Anebo dodat veškeré země v rámci bývalé Varšavské smlouvy.

Na olympiádu se Rusové každopádně snaží pohlížet jako na úspěch. "Máme 82 medailí, Číňané 87. To jsou naprosto srovnatelné veličiny," napsal ve svém mikroblogu premiér Dmitrij Medveděv.

"Plánovali jsme nedopadnout hůře než před čtyřmi lety, ale dopadli jsme lépe! Skvěle! Vybojovali jsme o devět medailí více, včetně jedné zlaté," nadchnul se v listu Sovětskij sport ministr Vitalij Mutko. Rusové dobyli medaile v 21 sportech, zatímco Američané a Číňané v 18 a Britové v 16.

"Rusko nepochybně patří ke sportovním velmocím ... Systém funguje a není nutné nic měnit, nic vymýšlet," usoudil ministr sportu. Zbývá prý udělat už jen poslední krůček na olympiádě v Riu.

A co na olympiádu praví ruská média? Trochu jim vadí, že "jejich" sportovci skončili v pořadí národů čtvrtí a poprvé od roku 1952 vypadli z nejlepší trojice. Celkově veze sborná průměrný výsledek: o dvě zlaté medaile méně než v Atlantě 1996 a o jedinou více než v Pekingu 2008. Sny, že by se mohla měřit s USA a Čínou, se ukázaly jako nereálné.

Londýn podle Sport-Expressu zůstane v ruské paměti zapsán "nesnesitelně těžkým prvním týdnem, kdy uspěli jen judisté a všechny ostatní celá země proklínala jako nepřátele lidu, a zlatým deštěm na konci druhého týdne, devíti vítězstvími během dvou dnů". Teď by vlast měla prosit sbornou o odpuštění. "Vítejte hrdiny, oslavujte je. Zasloužili si to," zdůraznil list.

A komentátor rozhlasové stanice Kommersant FM se nepřidal ani k oslavnému, ani k hanlivému tónu. Pokouší se zůstat nad věcí, nelíbí se mu přílišné vyvyšování sportovních hrdinů: "Národ, který má rád jen vítěze, vždy bude poražený."

Autoři: ,
Najdete na iDNES.czmobilní verze