Olympiáda skončila. Štafetu přebral Peking, českou vlajku nesla Ledecká

25 2018
Sužoval je prudký vítr i krutý mráz, provázelo jisté napětí z disharmonického vztahu mezi korejskými sousedy, chyběly na nich hvězdy z hokejové NHL. Přesto měly XXIII. zimní olympijské her svůj nesporný půvab. Češi si je spojí zejména se zlatým doublem Ester Ledecké, která uzavřela korejskou kapitolu jako vlajkonoška českého týmu.

Korejci předali pomyslnou olympijskou pochodeň Číně, v Pekingu se bude za čtyři roky konat další svátek zimních sportů.

Fotogalerie

Závěrečný ceremoniál se odehrál na olympijském stadionu v Pchjongčchangu, jehož tribuny se brzy rozeberou a monument ve tvaru pětiúhelníku bude dále sloužit jako olympijské muzeum.

Pestrobarevná přehlídka světel odstartovala show, které z tribuny významných hostů přihlížela dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová, ale i vůdci severokorejské delegace.

Na rozdíl od zahájení her se tečka za olympiádou spoléhala spíše na dění na ploše než na virtuální prvky. 102 bruslařů, kteří symbolizovali počet zlatých medailí, tak vystřídalo hudební těleso, které unikátním způsobem kloubilo prvky moderní muziky s tradičními korejskými nástroji.

Prostranství uprostřed stadionu začalo postupně plnit všech 92 olympijských výprav. Zatímco jejich pořadí při úvodním ceremoniálu určila korejská abeceda, tentokrát se střídaly početnější skupiny s těmi skromnějšími.

Ester Ledecká nese českou vlajku při slavnostním zakončení zimních olympijských...
Česká výprava při slavnostním zakončení zimních olympijských her v...

Bez vlajky a státních symbolů se museli znovu obejít Rusové. Mezinárodní olympijský výbor zvažoval, že právě při zakončení her by byly Rusům, jejichž sportovci startovali pod olympijskou vlajkou, povolena státní symbolika, ale trest pro ruský olympijský výbor zůstal v platnosti. 

ON-LINE

Závěrečný ceremoniál jsme sledovali v podrobné reportáži

Naděje Rusů na ukončení suspendace ještě před koncem olympiády zhatily pozitivní dopingové testy curlera Alexandra Krušelnického a bobistky Naděždy Sergejevové.

Závěrečný nástup byl uvolněnější, halekající sportovci vesele mávali do kamer, chlubili se medailemi či se nosili navzájem na ramenou. 

Čeští olympionici byli nepřehlédnutelní díky čepicím raškovkám, někteří z nich se z průvodu utrhli a spěchali se vyfotit s vlajkonoškou a dvojnásobnou zlatou medailistkou Ester Ledeckou, jež stála odděleně po boku dalších lídrů výprav.

25.února 2018 v 14:08, příspěvek archivován: 25.února 2018 v 14:24

Thank you to all the athletes, volunteers and fans #ClosingCeremony. We ❤️ You #PyeongChang2018 #Olympics https://t.co/VG0Q4LKTwG

Jako poslední se na stadionu objevila domácí delegace, která přišla svorně se sousedy ze Severní Koreje. Nad hlavami jim kroužily stovky svítících dronů, které dohromady stvořily obraz mávajícího sněžného tygra, symbolu her v Pchjongčchangu.

Na letní olympiádě se při závěrečném ceremoniálu tradičně oceňují vítězové maratonů, zimní hry rozdaly své poslední medaile nejlepším z vytrvalostních závodů. Mezi ženami nenašla přemožitelku norská běžkyně Marit Björgenová, mužská kategorie patřila Iivo Niskanenovi z Finska.

Organizátoři nezapomněli poděkovat zástupcům dobrovolníků, bez nichž by se olympiáda neobešla. Extravagantní vystoupení K-popové zpěvačky Lee Chae Rinové vystřídaly o poznání klidnější tóny hymny Řecka, zakládající země olympijské tradice.

Performeři převlečení za pandy odkazují k příštímu dějišti zimních olympijských...

Při tradičním předávání štafety dalšímu pořadateli zimních olympijských her převzal starosta Pekingu Čchen Ťi-ning olympijskou vlajku od starosty oblasti Pchjongčchang Sim Če-kuka prostřednictvím prezidenta MOV Thomase Bacha.

Bach ve svém proslovu vyjádřil potěšení ze spolupráce obou korejských sousedů, obecně podtrhl schopnost sportu spojovat. Hry v Pchjongčchangu označil za „hry nových obzorů“.

Nic už nebránilo tomu, aby velkolepý závěrečný ohňostroj uzavřel XXIII. olympijské hry v Jižní Koreji.

Autor:

Nejčtenější

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Další z rubriky

Dotace pro ČOV na olympiádu v Koreji byla nezbytná, hájí se Valachová

Exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD při debatě kandidátek do...

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76...

VZPOMÍNKY NA KOREU: Dva rozdílné druhy olympijského ticha

Padžu, Jižní Korea. Vyhlídka na demilitarizovanou zónu a Severní Koreu (3....

Zápisník o olympiádě v Pchjongčchangu 2018: zase se ukázalo, že hry jsou až příliš propojené s...

Ledecká vybojovala olympijské zlato v super-G s prasklou botou

NEJRYCHLEJŠÍ. Česká lyžařka Ester Ledecká v olympijském superobřím slalomu, ve...

VIDEO Ester Ledecká si dojela pro olympijské zlato v superobřím slalomu, kterým šokovala celý svět, s...

Najdete na iDNES.cz