Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Kostelecký druhé zlato nezíská. Do finále trapu nepostoupil ani Lipták

Střelec David Kostelecký se do olympijského finále nedostal. (6. srpna 2012) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

6 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Před čtyřmi lety v Pekingu olympiádu vyhrál, teď v Londýně se nedostal ani do finále. Střelec David Kostelecký pokazil poslední sérii 25 ran, v níž minul tři terče, obsadil čtrnácté místo a mezi finalisty trapu chyběl. Stejně dopadl Jiří Lipták, který skončil osmnáctý. Čecha střídá na olympijském trůnu Chorvat Giovanni Cernogoraz.

Přitom to vypadalo tak nadějně! Sedmatřicetiletý Kostelecký vstupoval do závěrečné páté položky z děleného třetího místa. Po dvou chybách v nedělní části kvalifikace se v pondělí rozjel výborně a první položku odstřílel čistě.

Ve druhé však o všechno přišel. "Včera jsem začal špatně, dvakrát po 24 bodech tady bylo málo, a tak jsem musel něco změnit. Snažil jsem se střílet rychle. Zpočátku mi to vycházelo, ale teď to asi bylo až moc rychlé a chyběla tomu nějaká úspěšná druhá rána," řekl David Kostelecký.

V závěrečné položce minul tři terče - dva mířící ostře doleva, jeden doprava nahoru. "Posledních deset terčů se mi už moc nechtělo střílet," přiznal Kostelecký slabší motivaci od chvíle, kdy přišel o šanci na finále. "Bylo to už jen o umístění, po dvou chybách už jsem věděl, že jsem mimo hru."

Fotogalerie

Když dostřílel, soupeři se začali radovat. A olympijský vítěz z roku 2008 jim sportovně pogratuloval k postupu. V tu chvíli pro něj londýnské hry skončily.

Celkem Kostelecký netrefil pět terčů. Ještě o terč víc minul Lipták. Ani on tak do olympijského vyvrcholení neprošel.

"Nepodržela mě druhá rána. Co jsem včera netrefil na první pokus, dohnal jsem druhou ranou, ale dnes v tom byla rezerva," přiznal Lipták.

Kvalifikaci suverénně vyhrál australský střelec Michael Diamond, jenž vyrovnal světový a překonal olympijský rekord. V pěti položkách neudělal ani jednu chybu a připsal si nejvyšší možný počet 125 přesných zásahů.

Jenže ve finále bylo všechno jinak: vítěz z Atlanty a Sydney se sesypal, pětkrát minul a nakonec prohrál i rozstřel o bronz s Fehaídem Al Díháním z Kuvajtu.

I o prvenství se rozhodovalo ve střeleckém play-off. Chorvat Cernogoraz přitom vstupoval do bojů o medaile až z šestého místa, v poslední položce však minul jen jednou a v rozstřelu zdolal Itala Massima Fabbriziho.

Výsledky OH - Sportovní střelba

Muži

Trap: 1. Cernogoraz (Chorv.) 146 (122+24/v rozstřelu 6), 2. Fabbrizi (It.) 146 (123+23/5), 3. Al Díhání (Kuv.) 145 (124+21/4), 4. Diamond (Austr.) 145 (125+20/3), 5. Serrano (Šp.) 144 (123+21), 6. Glasnovič (Chorv.) 143 (122+21), ...14. Kostelecký 120, 18. Lipták (oba ČR) 119.

Najdete na iDNES.czmobilní verze