Británii vládne déšť. Přibalte si holínky, vyzývá olympijský šéf

PRŠÍ. Britští fanoušci jsou na déšť zvyklí. | foto: Reuters

18 2012
S povzdechem pronesl: "Nechtěl bych vypadat jako otec, který vypravuje děti na výlet. Ale lidé by měli mít správnou obuv a nepromokavé oblečení." Šéf organizačního výboru londýnské olympiády Sebastian Coe adresoval divákům důraznou výzvu. On a jeho tým bojují v posledních dnech s neporazitelným soupeřem - deštěm.

Poslední tři měsíce vypadají předpovědi počasí ve Velké Británii jako přes kopírák. Jedno slovo je v nich společné: déšť. Mění se pouze přívlastky: jemný, prudký, slabý, vytrvalý. V Británii prší a prší.

Období od dubna do června je nejdeštivější druhou čtvrtinou roku v zemi od roku 1910. Červen patří ve statistikách srážek k nejdeštivějším měsícům za poslední léta. "V minulosti jsem žertoval, že by bylo ideální postavit střechu nad celou zemí. Tohle je teď pro nás výzva," posteskl si Coe.

Devět dnů do začátku olympijských her je vše připraveno. První sportovci už bydlí v olympijské vesnici, trénují na sportovištích. A všude je provází déšť.

Máme eventuality. A ve Wimbledonu střechu

Zejména v oblastech mimo centrum Londýna, v areálu pro jezdecké disciplíny v Greenwich Parku a na veslařském kanálu v Eton Dorney, už se organizátoři potýkají s prvními logistickými problémy.

Deštěm nasáklou půdu musí vysoušet. "Snažíme se zpevnit příjezdové silnice pro diváky," vyprávěl bývalý skvělý britský mílař. Dlouhodobá předpověď navíc žádné optimistické vyhlídky nepřináší, na začátku srpna prý lze nad Londýnem očekávat slunečné paprsky, ale pouze ojediněle...

"S rizikem, že budu mluvit jako starostlivý otec, který děti vypravuje na výlet, bych chtěl připomenout fakt, že jsme zemí na severu Evropy a lidé by měli mít správnou obuv a nepromokavé oblečení," pronesl lord Coe. Co se týče obuvi, má jasno: Přibalte si holínky, vyzývá.

Komplikací se prozatím neobává. "Máme připraveny eventuality. A je před námi ještě pár dnů," připomněl Sebastian Coe. "Ve Weymouthu máme k dispozici alternativní jachtařskou trať, ve Wimbledonu naštěstí střechu. A pro zdatné duše v atletice, pozemním hokeji a triatlonu to bude v podstatě stejná záležitost jako obvykle."

Autor:

Další z rubriky

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Najdete na iDNES.cz