Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Pád do podzemí, a pak skok do neznáma. Bikrosařkám stojí v cestě tunel

Z HLUBIN K NEBESŮM. Česká bikrosařka Aneta Hladíková právě vyletěla z tunelu a dalším skokem míří k cíli. | foto: Reuters

8 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Jako na adrenalinové horské dráze si připadají bikrosařky na olympijském závodě v Londýně. Stavitelé dráhy plné skoků a ostrých zatáček jim do cesty postavili tunel, na který hned navazuje skok, při němž není předem vidět místo dopadu. "Je to pěkný adrenalin," říká trenér René Živný.

Start z osmimetrové rampy dá závodníkům až šedesátikilometrovou rychlost, ve které přeletí přes dva velké skoky. Asfaltová levotočivá zatáčka je pak pošle na rozcestí. Dráha pro muže pokračuje širším obloukem dál vpravo, ženy musejí zatáčku víc říznout, aby přes dva menší skoky zamířily k tunelu.

Trať tady rychle klesne o několik metrů dolů, aby se hned zase zvedla a poslala závodnice na další skok.

"Poslední skok před tunelem není nijak velký, ale stejně to je adrenalin hned vletět do té díry. Je to sešup jak na horké dráze," popisuje kouč Živný.

Na jiné dráze tohle bikrosaři nezažijí, tunel je londýnskou specialitou. "Poprvé jsem z toho měla velký strach. Měla jsem pocit, že se musím sklánět, abych nenarazila hlavou," směje se Romana Labounková.

Pod zemí se závodnice musí stočit trochu doleva, a pak už hned skáčou přes travnatou prohlubeň. Divákům na stadionu tak cyklistky zmizí z výhledu, a pak je zaregistrují až rovnou v letu.

"Vyjíždíte a vidíte jenom travnatou stěnu, dopad není vidět," vylekalo zpočátku Labounkovou. "Ale je to vlastně jednoduché, máme velkou rychlost, která nás hodí přímo nahoru."

Bronzová medailistka z letošního mistrovství světa si tunel i celou londýnskou trať poprvé vyzkoušela až teď při olympijských tréninkových jízdách. "Loni jsem při Světovém poháru byla zraněná, v zimě, když se tu dalo trénovat, jsem zase musela chodit do školy."

Ze Světového poháru to tady naopak už zná její týmová kolegyně Aneta Hladíková. "Je to zvláštní místo, ale baví mě to. Loni jsem si to vyzkoušela, takže teď už jsem věděla, co mě čeká."

Ve středečních kvalifikačních jízdách si bikrosařky poprvé trať s tunelem vyzkoušely před diváky a s měřením časů. Hladíková obsadila desáté místo, Labounková byla o jednu příčku za ní. Výsledek individuálních jízd na čas byl určující pouze pro nasazení do pátečního semifinále, dál pokračují v soutěži všichni.

"Přikázal jsem holkám, aby jely na jistotu, protože tady nikdo nevypadává a bylo by zbytečné riskovat pád a zranění. Závod v osmi lidech na trati je úplně jiný, to je vlastně jiná sportovní disciplína," slibuje trenér Živný.

Bude zajímavé sledovat, jak se s neobvyklou podzemní překážkou vypořádá osmičlenné pole závodnic.

Grafton Recruitment Praha
Výrobní Technik - normovač

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze