Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Začíná olympijský rok. Pět kruhů zazáří v Londýně jako Halleyova kometa

OLYMPIJSKÝ POHLED. Londýn dostal nový dárek - olympijský stadion. | foto: Profimedia.cz

1 2012
Sportovní vrchol se blíží. Zbývá 208 dnů do momentu, kdy na Olympijském stadionu v Londýně vzplane olympijský oheň a britská metropole se na 17 dnů stane centrem sportovního světa. Hry XXX. olympiády, které hostí Londýn od 27. července do 12.srpna, slibují mimořádný zážitek. Kombinaci moderny a historie.

Nebudou to Hry megalomanské jako ty předešlé v Pekingu 2008, ani chaotické jako klání v Aténách 2004, Britové známí svou precizností a důkladností chtějí světu ukázat působivé představení.

"Lidé si možná ani neuvědomují, jaký nás čeká rok. Vždyť olympijské hry jsou jako Halleyova kometa," řekl šéf organizačního výboru lord Sebastian Coe v rozhovoru pro deník Guardian. "Nehostíte je každý rok."

Fotogalerie

Od 6. července 2005, kdy kongres Mezinárodního olympijského výboru pověřil Londýn organizací sportovního svátku, absolvoval legendární mílař nejdelší běh svého života. Se svým týmem má před sebou nejdůležitější část - finiš.

Nebude lehký, 208 dnů je hodně i málo. Zásadní body snad však organizátoři londýnských her mají odškrtnuty v kolonce "splněno". Všechna permanentní sportoviště už dávno stojí, pouze se dolaďují detaily.

Ve východní části města září novotou Olympijský park. Jeho srdce, impozantní Olympijský stadion pro 80 000 diváků, už dostal nový tartanový povrch. Parkoviště a příjezdové silnice se dokončují u impozantního plaveckého Aquatic Centra od legendární architektky iráckého původu Zahy Hadidové.

OLYMPIJSKÝ AREÁL. Centrum olympijských her v Londýně dostává jasnou podobu,

OLYMPIJSKÝ AREÁL. Centrum olympijských her v Londýně dostává jasnou podobu, sportoviště rostou každým dnem.

Na opačné straně Olympijského parku se dolaďují detaily velodromu, jenž byl loni nominován i na Stirlingovu cenu, architektonického Oscara. Olympijská vesnice trpělivě čeká na dovybavení interiéru.

TO JSOU ONI. Maskoti londýnské olympiády Wenlock (vlevo) a Mandeville.

Maskoti londýnské olympiády Wenlock (vlevo) a Mandeville.

Sportovci si v ní užijí komfort - také s vědomím, že na půdě monarchie o ně bude královsky postaráno. Vždyť z celkového rozpočtu olympijských her ve výši 9,3 miliardy britských liber putuje celá jedna miliarda pouze na bezpečnost.

Dvacet tisíc příslušníků armády a bezpečnostních složek, nasazení raket země-vzduch, pohotovost válečného loďstva a k tomu tisíc agentů ze Spojených států amerických, včetně pěti set důstojníků FBI. Koho by se člověk v Londýně bál?

České medailové naděje

Před čtyřmi lety se v Pekingu 2008 představilo 134 českých reprezentantů a podobný počet by mohla mít výprava pro Londýn. "Počítám minimálně se 130 sportovci," řekl místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák.
Kolik přivezou medailí? Deník USA Today odhaduje osm.
Komu věří iDNES.cz? Největšími kandidáty na umístění na stupních vítězů jsou jistě...
- biker Jaroslav Kulhavý
- skifař Ondřej Synek
- skifařka Miroslava Knapková
- oštěpařka Barbora Špotáková
- tenistka Petra Kvitová
- střelkyně Kateřina Emmons
Dalších můžou překvapit. Proč ne třeba...
- střelec David Kostelecký
- judista Lukáš Krpálek
- střelkyně Lenka Marušková
- kajakář Vavřinec Hradilek
- kanoista Stanislav Ježek
- tenista Tomáš Berdych
-
jachtařka Veronika Fenclová
- moderní pětibojař David Svoboda

Leda dopingových komisařů. Projekt "inteligentní strategie" a využití nového typu testů na růstový hormon HCH je rozpracován do detailů, speciální školení dostanou také uklízečky. Potenciální hříšníci prý nemají šanci uniknout. Pohotové oči musí mít i víc než 80 000 dobrovolníků.

Desetina z nich bude mít mimořádně vzácnou roli, od 19. května budou brázdit území pod správou královny Alžběty II. s olympijskou pochodní.

Na několik desítek z celkové porce 13 tisíc kilometrů si odskočí do irského Dublinu, vystřídají široké spektrum dopravních prostředků. Povezou se lodí, pojedou lanovkou, tramvají, parním vlakem, na kole, v sajdkáře, poletí horkovzdušným balonem.

Poslední týden před začátkem her proběhnou zákoutí britské metropole. "Věřím, že se světu představíme ve velkém světle. Už teď jsem hrdý na to, co jsme dokázali a že jsme schopni zrealizovat tak velkou věc," řekl Sebastian Coe. Jeden z úkolů však ještě pořád vyřešen (údajně) nemá.

Otázka zní: Kdo 27. července 2012 zažehne olympijský oheň? Kandidátů je víc... Fotbalista David Beckham, dráhový cyklista Chris Hoy, vytrvalkyně Paula Radcliffeová, či pětinásobný olympijský vítěz ve veslování Steve Redgrave? Nebo někdo jiný? Jasno bude za 208 dnů...

Autoři: ,
Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze