Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rio začíná s přípravou olympiády. Seminářem pro tři sta funkcionářů

STARTUJEME. Organizační výbor olympijských her v Riu čeká sedm let dřiny. | foto: ČTK

28 2009
Euforie a radost z přidělení olympijských her v roce 2016 do Ria de Janeira pomalu utichá. Pocity Brazilců už přerůstají do tvrdé reality příprav, za sedm let se tu rozhoří posvátný oheň z Olympie.

Mezinárodní olympijský výbor ve středu do Brazílie vysílá svůj expertní tým, aby začal spolu s tamními organizátory a vládními agenturami rýsovat kontury her s rozpočtem 14,4 miliardy dolarů.

Právě jeho pracovní vizita se označuje za start přípravného procesu. "A hned se vrhneme do práce," prohlásil prezident výboru Jacques Rogge v rozhovoru pro agenturu AP. Sám šéf olympioniků ale za oceán nevyrazí. "Počkám, až budou organizační práce v plném tempu, pak přijedu na inspekci."

První misi povede výkonný ředitel pro olympijské hry Gilbert Felli. Na úvod přiváží dvoudenní seminář pro tři stovky brazilských funkcionářů.

"Chceme se ujistit, že tu všichni správně pochopili, co to znamená připravit olympijské hry. Musíme si taky vyjasnit nedostatky, které se vynořily už v průběhu kandidatury města," vysvětlil Felli. "Narazili jsme na několik témat, která podle nás potřebují pečlivý přístup."

To znamená hlavně bezpečnost, se kterou jihoamerická megapole zápasí.

Pověst jednoho z nejnebezpečnějších měst světa vygradovala dva týdny po úspěšném zvolení. V přestřelkách mezi policií a drogovými gangy bylo ve slumech zabito více než čtyřicet lidí, tři policisté zemřeli, když byla jejich helikoptéra sestřelena.

Felli ovšem připomíná, že krveprolití zasáhlo olympijské město i v minulosti. Teroristické útoky v červenci 2005 v Londýně zanechaly 52 obětí. Jen dva dny poté, co britská metropole dostala přiděleny olympijské hry v roce 2012. "Jsme přesvědčeni, že Rio tuhle otázku zvládne," věří Felli.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze