Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Mám životní formu, jenže ji ještě musím potvrdit, řekl oštěpař Veselý

Vítězslav Veselý | foto: Reuters

9 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Stačil jeden hod a Vítězslav Veselý opouštěl oštěpařský sektor jako suverénní vítěz kvalifikace. Výkonem 88,34 metru překonal svůj osobní rekord a ukázal soupeřům svoji sílu. "Nikdy jsem neměl lepší formu," prohlásil svěřenec Jana Železného.

Překvapil jste sám sebe?
Malinko překvapený jsem byl z toho, co jsem viděl na tabuli. Člověk se tady hůř orientuje, a tak jsem si nebyl jistý, kolik jsem hodil.

V prvním kole olympijské kvalifikace jste si udělal osobní rekord, co víc chtít?
Lepší by bylo, kdybych si osobák hodil prvním hodem ve finále, a ne v kvalifikaci. Už se stalo. Kdyby to takhle vyšlo i ve finále, tak to bude super.

Cítíte životní formu?
Nikdy jsem neměl lepší. I na trénincích to je vidět. Trošku si tím zvyšuji sebedůvěru a zmenšuji nervozitu. Jenže forma ještě nic neznamená. U nás v technických disciplínách je to o tom, že ji musíte v pravou chvíli potvrdit. Můžete mít formu velikou, a pak to pokazit. Ale nechci to zakřiknout. Je to dobré a jsem ve finále.

Máte životní formu, vrtá vám hlavou, že stojíte také před životní šancí?
Určitě na to myslím. Nikdy jsem si nepředstavoval, že v takové roli pojedu na olympiádu a že ještě hodím tak daleko v kvalifikaci. Je to životní šance, která by se měla využít. Je to ale sport, každý má v určitou chvíli stejnou výchozí pozici a je na něm, jak to dokáže zhodnotit. Pár finále jsem už prošel, a tak doufám, že neudělám zbytečnou chybu.

Vystrašil jste soupeře?
Nevím, musíte se jich zeptat, až půjdou kolem. Možná si řeknou: Jo přijel dobře připravený. Ale už se mockrát stalo, že někdo hodil daleko v kvalifikaci, a pak ve finále vyhořel. Honza Železný v Soulu vyhrál o čtyři metry kvalifikaci, pak ve finále měl smůlu.

Říkáte smůlu, ale on získal stříbro.
No jo, ale posledním pokusem tenkrát přišel o pár centimetrů o zlato. Mohl teď mít čtyři zlaté medaile, takže tam tu smůlu měl.

Za co vy byste považoval stříbro?
Určitě za úspěch. Žádnou medaili z olympiády nemám a medaile je vždycky sen. Nechme se překvapit, co nakonec finálový závod připraví. Když se to bude vyvíjet dobře, ale nedopadne to na první místo, člověk může být zklamaný. Ale pořád je to medaile a je potřeba to brát s nadhledem.

Na ploše jste se objal se Zuzanou Hejnovou, která slavila bronz. Co jste si řekli?
Pogratuloval jsem jí. Favoritku z ní děláte už pár let a jí to vždycky o kousek nevyšlo. A teď to přišlo v pravou chvíli. Kdyby měla medaili na Evropě a tady to nevyšlo, bylo by to horší. Medaile z olympiády je mnohem víc než ostatní.

Co vám řekl trenér Železný?
Pogratuloval mi, že osobák je to pěkný, ale nijak jsme to neprožívali. Říkal, abych šel a odpočinul si.

Co vám ukazoval?
Říkal, že to technicky nebylo špatné. Já jsem říkal, že to mělo být až ve finále a ne v kvalifikaci, že mě to trochu straší.

Jak strávíte dva dny, které zbývají do finále?
Hlavně ne myšlením na oštěp. Člověk může ležet v posteli, ale když na to začne myslet, tak už závodí a ubírá mu to síly. Je třeba se od toho všeho oprostit, snad to nějakou dobrou četbou půjde. Možná si taky udělám výlet do města, ale ne nic velkého.

Grafton Recruitment Praha
SKLADNÍK s VZV, UBYTOVÁNÍ

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 19 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze