Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Večírek na londýnské pláži českému volejbalu k úspěchu nepomohl

PIVO, ZÁBAVA, PLÁŽOVÝ VOLEJBAL. Noční zápasy v Londýně mají skvělou atmosféru. | foto: Reuters

3 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Czech Republic, Republic, Republic!!! Plážoví volejbalisté měli ve čtvrtek v londýnském publiku obrovskou podporu, přesto prožili černou noc. Kubala a Beneš prohráli dva rychle po sobě jdoucí zápasy, Klapalová s Háječkovou na vedlejším malém kurtu nenašly motivaci bojovat, a tak oba páry z olympijských bojů vypadly.

Kdybychom si odmysleli výsledky, byl to fantastický večer. Na montovaných tribunách se sešli obzvlášť dobře naladění diváci, kteří přišli podpořit britské reprezentantky v boji o postup z baráže. 

Fotogalerie

Skvěle se bavili i při dalších zápasech a pro české hráče dokonce vymysleli nový pokřik, kterým v utkání s americkými favority povzbuzovali Kubalu s Benešem.

Nejdřív dlouze natahované "Czech!" a pak třikrát rychle za sebou: "Republic" s velkým důrazem na druhou slabiku.

Pokřik měl výborný rytmus a rychle si ho oblíbili lidé ve všech koutech stadionu.

"Bylo to krásné, ale ještě krásnější by bylo, kdyby na druhé straně na ukazatele bylo 15:8 pro nás a ne pro soupeře," poznamenal Petr Beneš. "Ve sportu to tak bývá, že diváci se přikloní k outsiderovi, a tím jsme byli my."

Klíčovou chybu vzal Beneš na sebe

Veteráni prožívali divoký večer. V deset hodin dohráli poslední utkání základní skupiny a už od jedenácti nastupovali k předkolu play-off. Zápas ve skupině je mohl teoreticky předkola ušetřit, ale s obhájci olympijského zlata neměli šanci.

"Nemrzí to tolik jako vyrovnaný zápas, v němž třeba máte na ruce míč, který může o všem rozhodnout, a vy ho zkazíte," řekl Kubala po prohře 0:2 s Američany Rogersem a Dalhausserem.

O dvě hodiny později tahle myšlenka dostala úplně nový hořký obsah. "Za stavu 19:19 přišel rozhodující míč celého zápasu a já jsem ho pokazil," říkal ztrápeně Beneš.

Češi vyhráli v baráži s Němci první set a ve druhém hráli zcela vyrovnanou partii. "Přesně jsem věděl, že Erdmann bude po špatné nahrávce útočit po lajně, ale já jsem tam z neznámého důvodu nešel. Ten míč budu mít dneska před očima, kvůli němu nebudu spát."

Postup do osmifinále si nakonec v tie-breaku, který končil až po půlnoci, vybojovali Němci. Český pár už nenašel dost sil, aby krach odvrátil.

"Dneska jsme strašně zklamaní, ale zítra zvítězí ten dobrý pocit, že jsme se dostali na olympiádu a zahráli jsme si tu krásné zápasy. Jsme sedmnáctí, no a co?" řekl Beneš. "Když si odmyslím konečné umístění, tak jsem nadšený, že jsme tady mohli být. Splnili jsme si sen, který před čtyřmi lety vypadal jako naprosto nereálný," navázal Kubala.

Pokračují už jen Kolocová se Slukovou. Čekají je Brazilky

Komorní atmosféra při utkání českých volejbaklistek na vedlejším kurtu.

Komorní atmosféra při utkání českých volejbalistek na vedlejším kurtu.

Olympiáda skončila ve čtvrtek v noci také pro Hanu Klapalovou s Lenkou Háječkovou. Volejbalistky neměly to štěstí dohrát soutěž před bouřícím obecenstvem, s Nizozemkami Meppelinkovou a van Gestelovou hrály na malém vedlejší kurtu téměř bez diváků. Zdálo se, že jim elektrizující atmosféra centrálního kurtu hodně chybí, protože působily hodně odevzdaným dojmem. "Snad až na servis nám nic nevycházelo. Byly jsme pořád pod tlakem, jen jsme dotahovaly ztrátu," uznala Hana Klapalová.

Do vyřazovacích bojů plážového turnaje prošel jen druhý český dívčí pár Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou. Los k nim byl hodně krutý, o postup do čtvrtfinále se v sobotu od 19 hodin utkají s pátými nasazenými Brazilkami Talitou a Mariou Antonelliovou.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze