Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Zápasník Tajmazov získal třetí zlato za sebou a vyrovnal se Karelinovi

Uzbecký zápasník Artur Tajmazov získal potřetí za sebou zlato v kategorii do 120 kg a společně se stříbrem ze Sydney 2000 se dotáhl v olympijské bilanci na ruskou legendu tohoto sportu Alexandra Karelina | foto: Reuters

11 2012
Uzbek Artur Tajmazov je nejúspěšnějším zápasníkem olympijské historie. Třiatřicetiletý volnostylař v Londýně vybojoval potřetí za sebou zlato v kategorii do 120 kg a společně se stříbrem ze Sydney 2000 se dotáhl v olympijské bilanci na ruskou legendu tohoto sportu Alexandra Karelina.

Tři zlata na třech hrách za sebou získal mezi muži ještě Alexandr Medveď, mezi ženami se to tento týden v Londýně podařilo Japonkám Kaori Ičové a Saori Jošidové.

Tajmazov ve finále zdolal Davita Modzmanašviliho. Bronz získali trojnásobný mistr světa Biljal Machov z Ruska a Komeíl Ghasímí z Íránu.

Velký den pro Ázerbájdžán: slaví dva triumfy

Volnostylaři Toghrul Asgarov a Šarif Šarifov získali zlaté medaile pro Ázerbájdžán. Jedná se o premiérové úspěchy kavkazské země na olympijských hrách v Londýně.

Jako první ukončil ázerbájdžánské čekání na zlato v kategorii do 60 kg Asgarov. Úřadující juniorský mistr světa porazil ve finále favorizovaného Rusa Besika Kuduchova, jenž v letech 2007-2011 vyhrál čtyřikrát světový šampionát.

Fotogalerie

Pod pěti kruhy ale znovu zůstal bez zlata, v Pekingu skončil třetí. Bronz brali Američan Scott Coleman a Jogešvar Dutt z Indie.

Na Asgarovovo zlato navázal v kategorii do 84 kg Šarifov, jenž coby úřadující mistr světa splnil roli favorita. Třiadvacetiletý volnostylař v rozhodujícím zápase porazil překvapivého finalistu Jaimeho Espinala z Portorika, který pro svou zemi získal teprve druhé stříbro v olympijské historii a vůbec první zápasnickou medaili.

O bronz se podělili Dato Marsagišvili z Gruzie a trojnásobný asijský šampion Ahsan Lašgárí z Íránu.

Olympijská klání zápasníků - výsledky

Volný styl

Muži - do 60 kg: 1. Asgarov (Ázer.), 2. Kuduchov (Rus.), 3. Scott (USA) a Dutt (Indie), 5. Jumoto (Jap.) a Či Čong-mjong (KLDR), 7. Esmajílpúrdžújbárí (Írán), 8. Ibrahim (Eg.).

Do 84 kg: 1. Šarifov (Ázer.), 2. Espinal (Portor.), 3. Marsagišvili (Gruz.) a Lašgárí (Írán), 5. Gatcijev (Běl.) a Bolukbasi (Tur.), 7. Herbert (USA), 8. Urišev (Rus.).

Do 120 kg: 1. Tajmazov (Uzb.), 2. Modzmanašvili (Gruz.), 3. Ghasímí (Írán) a Machov (Rus.), 5. Dlagnev (USA) a Šabanbaj (Kaz.), 7. Džargalsaichan (Mong.), 8. Šemarov (Běl).

Autoři: ,
Najdete na iDNES.czmobilní verze