Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Olympijské kapesné? Osmnáct euro denně

8 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Osmnáct euro. Přesně tolik dostanou sportovci na olympijských hrách v Turíně každý den. Pro zajímavost: nejbohatší český účastník her Jaromír Jágr si osmnáct euro v NHL vydělá za necelou minutu a půl. „Bydlení a stravování je zdarma, těch osmnáct euro je kapesné,“ vysvětluje Jiří Kynos, ekonom české olympijské mise.

Na olympijských hrách nelze okamžitě zbohatnout. Je to typický příklad investice. „Sportovci vydělají až na sponzorských smlouvách, pokud tady uspějí,“ pousmál se Kynos.

Peníze ani nejsou potřeba, protože ubytování i strava v olympijské vesnici jsou zdarma.

Přesto Kynos v Turíně operuje se značnou sumou. „Řádově mi tu projde rukama sto tisíc euro,“ prohlásil šedovlasý muž, který jako člen mise absolvuje už desátou olympiádu.

Na co tolik peněz? „Jde o rozpočet na celou olympiádu pro všechna střediska,“ vysvětluje Kynos. „Když se ty částky nasčítají, dá to tolik peněz."

V olympijských vesnicích nebydlí všichni čeští sportovci. Kateřina Neumannová či slalomářka Šárka Záhrobská zvolily se svými týmy pohodlnější a klidnější privátní ubytování.

Na ty ostatní čekají v olympijských vesnicích stroze zařízené pokoje. V té turínské, kde kromě hokejistů přebývají pouze rychlobruslařky a krasobruslař Verner, slouží k ubytování sportovců budoucí obytné domy. Jedno sociální zařízení a koupelna vychází na dvě místnosti.

Nejhůř z tohoto pohledu dopadla rychlobruslařka Martina Sáblíková. Ta se musí se svou spolubydlící Kateřinou Novotnou o jednu sprchu dělit s obyvateli dalších dvou pokojů: s trenérkou krasobruslaře Vernera a dvěma pracovnicemi české olympijské mise.

„Není to příjemné, ale co se dá dělat,“ pokrčila rameny česká sportovkyně. Na rozdíl od hokejistů, v jejichž pokojích jsou nainstalovány televize, si musí ve stroze zařízeném pokoji vystačit s postelí, skříní a s nočním stolkem.

Sáblíková, Novotná a Verner obývají v olympijské vesnici se svým doprovodem dům 14, naproti je část domu 12 vymezena pro hokejisty. Bydlí tam spolu s exotickou arménskou výpravou a s finskými hokejistkami.

Na solidní úrovni je postaráno o stravování sportovců. Jídelna má otevřeno nonstop, na výběr je italská kuchyně, masa, ovoce a zelenina. Lze také zajít do McDonalda.

Všude jsou pečlivé kontroly. Před vstupem do vesnice je tzv. mezinárodní zóna, kde jsou obchody, herny, banka atd. Neakreditovaný sportovec se dostane do vesnice jenom na zvláštní povolení a na omezenou dobu. O bezpečí a klid sportovců se dbá na prvním místě.Najdete na iDNES.czmobilní verze