Olympijské kvalifikace kanoistů vrcholí

2 2000
R a č i c e - V olympijském závodu deblkanoí na 500 metrů budou Českou republiku v září v Sydney reprezentovat Petr Procházka s Janem Břečkou. Zkušená dvojice z Dukly Praha rozhodla o své nominaci v nejdramatičtějším závodu víkendových bojů v Račicích, když dnes o pouhých 22 setin sekundy porazila Petra Fuksu s Petrem Netušilem.

V nominačním závodu deblkajaků na stejné trati potvrdili účast na olympiádě Radek Záruba s Pavlem Holubářem. Oba si již v sobotních závodech na 1000 metrů zajistili start na OH v disciplínách K1 respektive K4, a tak zůstala pro olympiádu stále dvě volná místa. O jejich majitelích se rozhodne 15. července znovu v Račicích v dodatečném nominačním závodu K2 na 1000 metrů.

Dvě třetiny trati nejsledovanějšího závodu udávali tempo Fuksa s Netušilem, teprve  potom se začali prosazovat Procházka s Břečkou. Nakonec se ale rozhodlo až v posledních okamžicích závodu, kdy se vítězům podařilo lépe 'kopnout' loď do cíle.

"Závod byl těžší, než jsme čekali. Neměli jsme svůj den a mohli jsme i prohrát. Bylo to o štěstí," ulevil si Procházka, který bude v 36 letech startovat po Soulu na druhé olympiádě. "Formu sice máme, ale na olympiádě by na výraznější úspěch určitě nestačila," dodal při pohledu na čas 1:45,18.

Obě posádky vypadly po dojezdu z lodi, s vyčerpanými kanoisty měli záchranáři co dělat. "Nechali jsme v závodě všechny síly. Když jsme se převrhli, zahákla se mi noha v kurtě a nemohl jsem na hladinu. Že jsme vyhráli, jsem netušil," vysvětlil Břečka, že údery rukou do trupu lodi nebyly výrazem radosti z nominace, ale nedostatku kyslíku.

Veškeré síly nechali na trati i poražení, kterým nebylo po zmařených šancích na olympiádu do řeči. "Neměli jsme kopat do cíle, dva pořádné záběry by možná byly účinnější," připustil mladší z dvojice Netušil. Totéž si myslel i Fuksa. "Zklamání je obrovské, protože jsme na ně měli. Škrtli si ale naposled, příště přijde náš čas," věří Fuksa.

Závod deblkajaků měl jednoznačnější průběh, favorizovanou dvojici z USK mohlo zastavit jenom zranění ruky Radka Záruby, který po sobotních závodech havaroval na kole. "Naštěstí šlo jen o odřeninu a celkem se dalo pádlovat. Jsem rád, že můžu jet na
olympiádě i debla, protože v něm zatím cítím větší šanci než na singlu," řekl Záruba.


Výsledky olympijské kvalifikace
Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Najdete na iDNES.cz