Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Olympijské medaile ozdobí polodrahokamy

22 2008
Peking - Sobotní večer, kdy se na náměstí Tchien-an-men rozsvítilo číslo se dvěma nulami, byl v Pekingu časem oslav. 200 dnů do her. Ve městě se konala přehlídka olympijského oblečení čínského týmu a výstavka budoucích medailí. Cenné kousky hlídá v centru speciální ostraha.

Nesmírně přísná bezpečnostní opatření pronásledují už nyní i přípravy her. Dostat se na olympijské stadiony či promluvit s domácím sportovcem není možné.

Výroba medailí zatím finišuje. Ozdobou jim budou nejen čínští draci, symbol síly a moci, ale poprvé i polodrahokamy. Každou medaili ozdobí nefritové okruží. Barvy polodrahokamů se liší – zlatá medaile bude s bílým nefritovým mezikružím, stříbrná se šedým a bronzová se sytě zeleným.

Pro výrobu byl použit nefrit ze západní oblasti Čching-chaj, konkrétně z dolu v oblasti hor Kchun-lun, v blízkosti města Ke-er-m. Odtud pochází nejlepší polodrahokamy v zemi.

Viceguvernér provincie Ma-ťia potvrdil, že do Pekingu bude dovezeno do konce března na tisíc drahocenných kroužků. Nefrit se v zemi středu používá 8 000 let, je považován za jeden ze symbolů morálky i síly a vždy byl používán v souvislosti se slavnostními oceněními.

Region Čching-chaj s průměrnou výškou 3 000 metrů nad mořem leží na západě Číny nad Tibetem. Z toho důvodu se zde usadilo množství Tibeťanů.

Unikátem budou nejen medaile. I krabičky na tyto skvosty jsou ojedinělou prací z lakovaného dřeva ze stromu paulovnie s typickými čínskými znaky.

Za 199 dnů se začnou rozdělovat.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze