Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lípa, srdce a Mucha. To je inspirace pro olympioniky do Soči

30 2013
Deset měsíců před startem zimních olympijských her v Soči zmizel jeden otazník. Vedení Českého olympijského výboru představilo motiv, který ponese oblečení české výpravy. Inspirací se stala poštovní známka Alfonse Muchy.

Ve Vancouveru 2010 zaujali čeští olympionici pestrobarevným oblečením s modifikovanými olympijskými kruhy. V Londýně 2012 zářili v kolekci s motivy slavného obrazu Františka Kupky: Amorfa - Dvoubarevná fuga.

Nyní tedy překvapí kolekce firmy Alpine Pro v Soči motivem inspirovaným českým secesním umělcem.

INSPIRACE. Známka Alfonse Muchy posložila návrhářům jako inspirace při tvorbě

INSPIRACE. Známka Alfonse Muchy posloužila návrhářům jako inspirace.

Šéf ČOV Jiří Kejval už dříve netajil inspiraci jedním z předních českých umělců. Coby předloha posloužila návrhářům první československá poštovní známka od Alfonse Muchy v hodnotě 10 haléřů.

Tuto známku vytvořil Mucha za 24 hodin, do oběhu se dostala 18. prosince 1918.

"Sport má přesahy do umění a my bychom u této tradice chtěli zůstat," uvedl Jiří Kejval.

"Alfons Mucha byl hvězdou tehdejší doby, vyhledávaným grafikem, dekoratérem a malířem," vysvětloval volbu Kejval. "Jeho první známka měla hodně společného s československým státem a stala se předlohou panu docentu Jarošovi, který podobně jako před hrami v Londýně vybraný námět ztvárnil a vymyslel základní motiv, který bude doprovázet české sportovce v Soči."

MOTIV DO SOČI. Český olympijský výbor představil motiv oblečení sportovců pro

MOTIV DO SOČI. Český olympijský výbor představil motiv oblečení sportovců pro

Jeho prezentaci byl přítomen i Ivan Lendl, majitel 116 ze 119 Muchových plakátů. "Mám moc rád olympiády i Muchu. Při olympiádách fandím českým sportovcům, a tak doufám, že spojení s Muchou jim v Soči přinese úspěchy," podotkl.

Původně vybírali experti z ČOV a firmy Alpine Pro z pěti různých motivů. "Vzali jsme si za motivaci lipové listy, které jsou po krajích známek. Ty mají tvar srdce, a to má symbolizovat naši bojovnost i lásku ke sportu," řekl Václav Hrbek, šéf firmy Alpine Pro, která kolekci pro Soči vyrobí.

Kolekce olympijského oblečení bude mít zhruba 72 položek a bude opět v prodeji i v síti Alpine Pro.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze