Olympijský park na Lipně? Jako olympiáda pro Prahu

Skifař Ondřej Synek v pohodové náladě v olympijském parku Rio-Lipno | foto: Petr Lundák, MF DNES

26 2016
Více než milion návštěvníků, stovky hodin strávených sportováním a desítky tisíc nadšených dětí. Taková je bilance olympijských parků v oblasti Lipenska, v Ostravě, Pardubicích a Plzni, které vznikly během olympijských her v Riu de Janeiru. „Fandění byla nakonec okrajová záležitost, primární byl samotný sport,“ těší předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala.

Začalo to Českým domem v srdci olympiády před čtyřmi lety v Londýně.

Kvůli velké vzdálenosti ruské Soči od České republiky pak pokračovalo o dva roky později vznikem prvního olympijského parku v Praze na Letné. „Tehdy jsme zjistili, že 50 procent návštěvníků bylo mimopražských. I to byl jistý impulz,“ říká marketingový ředitel Českého olympijského výboru Marek Tesař.

A tak během letošních letních her v Riu de Janeiru vznikly v Česku rovnou čtyři olympijské parky - v oblasti Lipenska, v Ostravě, Pardubicích a v Plzni.

„Když jsme oznámili, že hlavní park bude v Lipně, říkali nám, že jsme blázni, že tam dávají lišky dobrou noc,“ usmál se Jiří Kejval.

Predikce se totiž nepotvrdila. Pouze na lipenskou přehradu přišel stejný počet lidí jako do milionové Prahy během zimních her v Soči.

V Olympijském parku v Plzni si mohli lidé vyzkoušet více než padesát...
V Olympijském parku v Plzni si mohli lidé vyzkoušet více než padesát...
V Olympijském parku v Plzni si mohli lidé vyzkoušet více než padesát...

„Parky nám daly jednoznačnou zprávu: lidé chtějí sportovat. A obzvláště děti. Problém je, že často nemají kde. Když vidíte třeba v Lipně stometrovou frontu na možnost zaběhnout si padesátimetrový sprint, dojde vám, že je nejvyšší čas s tím něco udělat,“ tvrdí Kejval.

Fandit ano, ale hlavně sportovat

O sportovní náplň se v krajských městech staraly místní kluby, které tak získávaly nové zájemce, v parku Rio-Lipno pak jednotlivé sporty zaštiťovaly samotné svazy.

Lidé si poprvé vyzkoušeli, jaké to je střílet, šermovat, hrát golf nebo jet na paddleboardu. „Většinu z těch sportů třeba nikdy neviděli, následně se zajímali o to, kde jsou nejbližší kluby, kde by mohli daný sport posléze provozovat,“ říká Kejval.

Fotogalerie

Třeba orientační běh si během deseti dní vyzkoušelo 7 250 lidí, o baseball a softbal se zajímalo až deset tisíc fanoušků.

Nejčastějším důvodem návštěvy parku pak podle výzkumu MillwardBrown nebylo fandění sportovcům v Riu, ale samotná možnost si zasportovat. Čtyřiadevadesát procent lidí si pak přálo, aby podobný park fungoval i v budoucnu.

„Což je ještě víc než na Letné, kdy jsme celý projekt rozjeli,“ těší předsedu ČOV.

Výnosy pouze lipenského parku činily 75 milionů korun, největším přínosem pro Lipensko je ovšem impulz pro budoucí rozvoj celého regionu. Zůstalo zde sportovní vybavení - třeba volejbalové a fotbalové míče, brány, hřiště na plážové sporty. Podle společnosti KPMG činily výnosy parku 75 milionů korun.

Chalupa založil veslařský klub

„Pro obec jako Lipno nad Vltavou je pořádání olympijského parku něco jako pro Prahu pořádat skutečnou olympiádu. Jsem rád, že to dobře dopadlo. Park byl obrovským impulzem pro celý region, který se bude teprve zhodnocovat. Vždyť jen média zmínila Lipno za 17 dní tolikrát, jako před tím za celé roky. A například už teď se hlásí zájemci, kteří by chtěli naše nová sportoviště využívat,“ má radost Zdeněk Zídek, starosta obce Lipno nad Vltavou.

Jedním z přínosů lipenského parku je i vznik nového veslařského klubu, který založil stříbrný olympijský medailista Václav Chalupa.

Veslování a pivo? „Pivu postupně přicházím na chuť. Rád si dám jedno dvě,...

Václav Chalupa

Osminásobný medailista z mistrovství světa pochází z jihočeského Jindřichova Hradce a po třiceti letech, které strávil v pražské Dukle, zamířil do Račic. Na tamním kanále ale nevydržel dlouho.

Olympijský park na Lipně ho tak pohltil, že se rozhodl Račice opustit a přestěhoval se na Lipno.

„Ten nápad jsem měl už na začátku prázdnin. Samotný olympijský park mě jen utvrdil v tom, že to tak je správné. Místní i chalupáři se mě pořád ptali, kdy si budou moct přijít zaveslovat. Tak teď mohou,“ usmívá se osmačtyřicetiletý Chalupa.

Další meta? Evropské parky

Český projekt olympijských parků se během následujících let bude rozšiřovat dále do Evropy. Už v roce 2014 zaujal Mezinárodní olympijský výbor, nyní našel podporu i v Evropské unii. Právě MOV vyjádřil českým funkcionářům podporu, aby svůj projekt rozvinuli a vytvořili manuál, který by dalších národním olympijským výborům umožnil vytvořit vlastní olympijské parky.

Tohle partnerství zahrnuje Belgii, Chorvatsko, Francii, Finsko, Itálii, Nizozemí a Rakousko.

Celý společný projekt zahájí úvodní setkání všech partnerů v Praze během ledna příštího roku a počítá se s tím, že při následujících olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu vzniknou další parky po Evropě.

„Máme podporu MOV i dalších národních olympijských výborů. Na toto téma budu mít sám prezentaci v Dauhá. Projektu věříme, je to unikátní záležitost, jak propojit olympijské hry se zájmem o sport jak v České republice, tak v Evropě,“ uzavírá Kejval.

Nejčtenější

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Další z rubriky

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz