Olympijské semifinále? Bylo by to nádherné, říká plavec Jedlička

Jiří Jedlička - Jiří Jedlička v redakci iDNES. | foto: David Votruba, iDNES.cz

6 2008
Byl vyhlášen nejlepším plavcem uplynulé sezony a v 21 letech potvrzuje svůj obrovský talent. Prsař Jiří Jedlička na sebe výrazně upozornil na loňském mistrovství Evropy v krátkém bazénu, kdy ve finále na 200 metrů prsa skončil v českém rekordu šestý. Na letošním ME si na poloviční trati doplaval pro stejné umístění a před srpnovým startem na olympijských hrách v Pekingu potvrdil pozici domácí jedničky.

Jiří Jedlička se právě vrátil z dvanáctidenního soustředění na Kypru. Třítýdenní pauzu před další tréninkovou a závodní štací v Portugalsku a Španělsku vyplnil mimo jiné dnešním on-line rozhovorem se čtenáři iDNES.cz.

"Z tréninku na Kypru jsem přijel spokojen. Limit pro Peking jsem už dávno splnil, proto jsem spíš pracoval na intenzitě než na nějakých objemech," prohlásil Jedlička.

Před dalšími závody je ve velmi dobré kondici. "Na Kypr jsem jel docela zničený. Mám totiž sklony k alergiím. Mořský vzduch a teplo mě však daly do kupy," usmál se.

. odpovědi jiřího jedličky zde

Na olympijských hrách v Číně bude startovat na prsařské stovce a dvoustovce. "Mým snem je alespoň jedno semifinále," prohlásil v rozhovoru. V jednadvaceti letech ale může v klidu myslet i na příští hry v Londýně 2012. " Budu pořád ještě  relativně mladý. Když to bude mít smysl, budu pokračovat dál. Zatím mám ještě velké rezervy," dodal.

Student pražské Vysoké školy ekonomie a managementu přiznal, že k jeho zálibám patří především fotografování. A například se životosprávou si hlavu neláme. "Jím, na co mám chuť," usmál se.

Přiznal také, že aby se svým sportem uživil, musel by patřit nejméně k evropské špičce. "Našetřit do budoucna se moc nedá, leda s olympijskou medailí," dodal. 

Jednadvacetiletý pardubický prsař se rovněž svěřil, že málokdy je před závodem vystresovaný.

"Stres jsem už dlouho nezažil, což je možná můj problém. Mě málo něco rozhodí," uvedl. "Ne, že bych byl flegmatik, ale nejsem nervózní. Ale na start nebo když je potřeba, tak se dokážu vždy připravit."

Jedlička je velkou nadějí českého plavání. V minulém roce převzal po Květoslavu Svobodovi pozici české jedničky a tu letos potvrdil na březnovém ME v Eindhovenu. Na trati 100 metrů dohmátl ve finále šestý a postaral se na šampionátu o nejlepší český výsledek. Navíc zaznamenal další dvě semifinále.

Proto bude 187 centimetrů vysoký Jedlička jedním z trumfů českého plavání na olympiádě v Pekingu, kam se kvalifikoval už loni.

. Předolympijské on-line rozhovory

O medailích na jakékoliv významné soutěži zatím nemluví. "Na stovce jsem od ní vzdálen něco přes vteřinu. Zdá se to hodně, ale není to zdaleka tolik. Silově se ještě vyvíjím. Je jen otázkou času, kdy by to mohlo přijít," říká.

Ve svém věku se svou výkonností to už Jedlička dotáhl na bývalého slavného českého prsaře Daniela Málka. Při prosincovém ME v krátkém bazénu v Maďarsku dokonce vymazal časem 2:08,47 minuty Málkův sedm let starý rekord na dvoustovce. Je českým rekordmanem i na poloviční trati - v Eindhovenu zaplaval 1:01,46.

Málka ostatně považuje za svůj vzor. "Protože to, co dokázal na olympiádě, se hned tak nevidí," připomněl na únorovém vyhlášení Plavce roku Málkova dvě pátá místa z olympiády v Sydney 2000.

Před srpnovým vrcholem sezony ale zatím Jedlička zůstává klidný a nohama na zemi. "Chci tam především odvést maximum. O umístění nechci moc hovořit, ale vím, že mám natrénováno," uzavírá Jedlička.

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...Další z rubriky

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...Najdete na iDNES.cz