Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lituju prohry, ne toho bodu, řekl šermíř Beran ke gestu fair play

18 2016
Co na tom, že vypadl hned v prvním kole. Co na tom, že se tak v Rio de Janeiru stalo při jeho prvním olympijském startu. Šermíř Jiří Beran, syn někdejšího reprezentanta a jeden z mála nositelů slavných tradic českého kordu, nad výsledek svého životního snažení povýšil smysl pro férovost. Ve čtvrtek byl dalším hostem Olympijského studia iDNES.cz.

Stalo se to před pár dny, hned v úvodním dějství olympijské soutěže. V duelu s brazilským soupeřem chvíli před koncem prohrával 3:5, zaútočil a rozhodčí zaznamenali jeho bod. Mohl se soupeři přiblížit na dostřel, utkání bylo stále otevřené. Jenže Jiří Beran ve vypjaté chvíli neváhal a přiznal, že zásah směřoval do jeho vlastního stehna.

„Nic jiného mě nenapadlo. Byla to nepřehledná situace, rozhodčí uznal můj zásah, ale já ani na chvíli nezapochyboval. Tak by to mělo být nejen ve sportu, ale i v životě,“ řekl Beran v Olympijském studiu.

Reakce na jeho čin byly velmi příznivé. „Soupeř mi podal ruku, věděl, o co jde, po utkání jsme se spolu bavili. Časem to došlo i brazilským divákům a zatleskali mi. S místním novinářem jsem pak strávil celý večer, v noci jsem odepisoval spoustě Brazilců. Z jejich reakcí jsem vycítil, že u nich se fair play moc nenosí,“ podotkl.

Studio iDNES.cz

Každý den živě

Moderátorská dvojice olympijského studia iDNES.cz Martin Moravec a Vladimír...

Ve všední den začíná živé vysílání v 11 hodin dopoledne, o víkendu ve 20 hodin. Více čtěte zde.

V duelu na olympijské planši čtyřiatřicetiletý kordista nakonec podlehl poměrem 6:8, ale svého činu nelitoval. A mohl, vždyť posledním šermířským reprezentantem pod pěti kruhy byl Roman Ječmínek, který v Atlantě 1996 vypadl rovněž v prvním kole. Právě Beran byl, spolu s fleretistou Alexandrem Choupenitchem, jenž v Riu také vypadl v úvodním kole, prvním českým šermířem na olympiádě po dvaceti letech.

„Lituju prohraného zápasu, ale ne toho bodu. Bral jsem to jako normální věc.“

K šermu kordem jej přivedl táta, bývalý reprezentant a souputník slavného Jaroslava Jurky, vítěze turnaje Světového poháru v roce 1983 a stříbrného medailisty z mistrovství světa v Barceloně o dva roky později. Také Beran junior dosáhl podobného úspěchu jako Jurka, v roce 2007 ovládl turnaj Světového poháru v Buenos Aires, a to už je věc.

Pokud jde o fair play, které ve světě sportu není zcela obvyklé, zaujalo Berana loňské mistrovství světa v ragby. „Fanoušci tam nemusí mít oddělené sektory, hráči s rozhodčími nediskutují. To je známka, že fair play může existovat i ve velkém sportu. A šerm... Je to sport gentlemanů, tam je to běžné.“

Nejvíc na českého šermíře zapůsobila atmosféra olympiády. „Bolt bydlel v olympijské vesnici ve vedlejším domě a potkával jsem ho, v jídelně jsem vídal Nadala, Djokoviče a další. Všechno předčilo moje očekávání. Úplně nejkrásnější bylo ovzduší v našem týmu, sedíte s dalšími českými sportovci a fandíte ostatním. Jako kdybychom se znali od školky! To nám ostatní týmy záviděly,“ pravil s jistou dávkou hrdosti.

V rámci studia došlo i na praktickou ukázku šermu, když Beran na redakčním dvoře zasvěcoval moderátora do tajů šermířské taktiky, kroků a výpadů.

„Teď jsem vás trefil, kam jsem asi neměl,“ omlouval se moderátor olympionikovi, když jej zasáhl kousek pod pás. „Jsme zvyklí,“ usmál se mnohonásobný mistr republiky.

Dvě předchozí olympiády Beranovi unikly, ta v Pekingu velmi těsně. Na letošní hry se po úžasných výkonech probojoval, ale v rozhodujícím okamžiku odmítl zalhat. Podle mnohých je to rovněž velké vítězství.

Záznam celého Olympijského studia:

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.Najdete na iDNES.cz