Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Badmintonista Koukal v OH studiu: Těším se, až mi Gábina bude vyvařovat

19 2016
Úspěšný badmintonista. Muž, co překonal rakovinu. Vlajkonoš olympijské výpravy. Manžel biatlonové hvězdy Gabriely Koukalové, rozené Soukalové. Tím vším je znám Petr Koukal, páteční host Olympijského studia iDNES.cz.

Čtenáři s mobilní aplikací iDNES.cz najdou video zde

Na olympijských hrách si naplánoval ukončit kariéru, a to se mu povedlo. Do Rio de Janeira na poslední chvíli postoupil a i když tam prohrál oba zápasy v základní skupině, smutný být nemusí. Jeho životní příběh je totiž pro okolí velmi inspirující.

„Bývalý badmintonista, to zní zvláštně,“ pravil Koukal v Olympijském studiu. „Došlo mi to dnes ráno, když už jsem nemusel na trénink. Připomnělo mi to první den prázdnin, kdy jsem se probudil a nemusel do školy. Musím si najít nějaký nový řád, praktické rady už mi poskytl bývalý skikrosař Tomáš Kraus,“ dodal.

V roce 2010 se dozvěděl, že trpí rakovinou varlat. Tenhle problém pro něj neznamenal odchod do jiného světa - s chorobou se popral a snažil se o boji s ní hovořit. Motto jeho bitvy znělo jasně: Až se chlapi začnou starat o své zdraví jako o auta, budeme mít vyhráno!

Tipovací soutěž o ceny

Co přinesou poslední dva dny OH?

Jak dopadne Svoboda nebo Frintová? Porazí Kulhavý na horských kolech Sagana? A pozor! Jak tipujete vodní pólo?

Zkuste si tipovačku o ceny od společnosti Škoda Auto. Ve hře jsou mikiny, polo trička, duffle bag Monte Carlo a hodinky Monte Carlo. Hrajte ZDE

„Rakovina výrazně změnila můj pohled na vnímání světa, už vím, že sportovní vítězství není až tak důležité. Člověk ale brzy sklouzne do svých stereotypů, takže si to musí připomínat. Jednou za rok chodím na prohlídky, vím, že rakovina se občas může vrátit,“ vysvětlil.

Badmintonista, který získal celkem osm titulů mistra republiky, se dokázal vrátit k vrcholovému sportu a na olympiádě v Londýně před čtyřmi lety kráčel jako vlajkonoš v čele výpravy obuté do slavných holínek. Také proto mohl v Riu de Janeiro instruovat později vítězného judistu Lukáše Krpálka, jak si s vlajkou při slavnostním zahájení počínat.

Kvůli nelehkému osudu má třicetiletý rodák z Hořovic mnohem širší záběr. Založil projekt „STK pro chlapy“, aby v rámci boje s rakovinou varlat přivedl muže k preventivním prohlídkám. V tom mu už delší dobu pomáhá jeho partnerka a od 13. května i manželka, elitní biatlonistka Gabriela Koukalová, za svobodna Soukalová.

Kdopak z nich doma lépe vaří? „Rozhodně Gábina, když jsem k ní přišel poprvé, upekla mi kachnu se třemi druhy knedlíků. Jenom ji mrzí, že na to nemá víc času. Ovšem když vaří, je to večeře o několika chodech, těším se, až mi jednou bude vyvařovat,“ přiznal upřímně.

Aby podpořila kampaň svého partnera, nazpívala úřadující vítězka Světového poháru song s názvem „Estékáčko“, kterým se mezi muži snaží propagovat preventivní prohlídky.

Dříve mu lidé často psali, že si prostřednictvím vyléčené nemoci dělá jméno.

„Takových dopisů už tolik není, ale je to jinak - jestli něčemu dělám jméno, tak je to prevence. Někdo o chorobě hovořit nechce, ale já to cítím jako povinnost, můžu tím zachránit lidský život. Hned po mém vyléčení mi jeden člověk v dopise děkoval, že teprve díky mně zašel k lékaři a zachránil se tak. Teď už je podobných případů několik desítek. Lidé se často stydí a závažnost choroby si kolikrát uvědomí až tehdy, když s nimi přestane chodit do hospody kamarád,“ pokýval hlavou.

Ani otázka, jaké to je, mít tak slavnou manželku, jej nevykolejila. „Já to tak neberu, není to žádná nevýhoda. Úspěch je důležitý, ale dočasný. Mě moje pozice baví, na zadek si kvůli tomu nesednu. Myslím, že Gábině to pomáhá,“ přiblížil trojnásobný olympionik a prozradil, že manželka mu v minulosti často radila, že by měl víc odpočívat.

„Tak jsem ji poslechl a uzavřel kariéru,“ usmál se. „Teď se těším, že spolu budeme častěji, že za Gábinou budu moci přijet na soustředění.“

Celé olympijské studio s Petrem Koukalem:

Autor:


Další z rubriky

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!Najdete na iDNES.cz