Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Je tu lodnonská oiplympiáda, absurdní výsledek šéfů her

Stephen Holt se zákazem využívat olympijskou tematiku vypořádal po svém: Kruhy přemaloval na hranato a s písmeny v anglických slovech London a Olympics si trochu pohrál. | foto: Profimedia.cz

3 2012
Přísná omezení zavedená Mezinárodním olympijským výborem ohledně toho, kdo smí a kdo nesmí používat oficiální logo a další symboly her, vyústila v absurdní situace, na což upozornil list Die Welt.

Telefon v oděvním podniku Stephena Holta už celé dny nepřestává vyzvánět. Fotografie jeho výkladní skříně v anglickém městě Surbiton jsou všude na internetu.

Holt chtěl ve své výkladní skříni nějak odrazit olympijskou tematiku, ale jako "nesponzorovi" olympijských her mu to bylo přísně zakázáno: Nikdo nesmí používat olympijské kruhy nebo slova "London" (Londýn), "Gold" (zlato), "Games" (hry), nebo dokonce "Summer" (léto/letní) k reklamním účelům.

Celkem je na indexu 20 zapovězených slov a symbolů a na dodržování dohlíží 300 příslušníků "značkové policie".

Ale to Holta nezastavilo ani neodradilo. Po celé týdny jeho výkladní skříň hlásá: "Lodnon 2102 Oimplycs" spolu s pěti olympijskými kruhy přemalovanými na hranato.

Velké společnosti, jako jsou General Electric (GE), McDonald’s, Visa či British Telecom (BT), vysolily zhruba 1,8 miliardy eur na sponzorování her, což se postaralo o zhruba polovinu provozních nákladů.

Každý sponzor za to dostal slib, že ve svém sektoru bude mít exkluzivní reklamní práva. A britští organizátoři her tento slib přísně hájí, a tak každému, kdo reklamní pravidla poruší, hrozí pokuta ve výši 25 600 eur (asi 650 tisíc korun).

Zanícení kontrolorů ovšem někdy dosahuje absurdit, jak dokazuje třeba příklad 81leté Joy Tomkinsové, která upletla svetřík na panenku s nápisem "GB 2012" v hodnotě 1,3 eura (asi 33 korun). Ten chtěla darovat do církevní loterie, jenže na příkaz kontrolorů se svetřík nesmí žádné panence obléct.

O nic lepší nebyla situace ani v londýnské kavárně, která si do výlohy pověsila pět bagelů, kruhových housek s otvorem uprostřed, propojených jako olympijské kruhy. "Policie" tu byla během dvaceti minut a výzdobu sundala.

A v Plymouthu musela jedna restaurace škrtnout z jídelníčku "Flaming Torch Baguette" (bagetu hořící pochodeň), protože odvolávka na olympijskou pochodeň byla podle policie nepřijatelná.

Neméně absurdní je osud kavárny Olympic nedaleko stadionu v londýnském Stratfordu. Kontroloři považovali název kavárny za nevhodný, a proto majitel musel na vývěsním štítu zamalovat písmenko "O". Po dobu konání olympijských her se tak jeho kavárna bude jmenovat Lympic.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze