Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlaté medailistky Samkovou a Sáblíkovou vítaly na Letné tisíce fanoušků

23 2014
Obě české zlaté medaile ze zimních olympijských her v Soči dorazily v neděli odpoledne do Prahy. Snowboardcrossařka Eva Samková a rychlobruslařka Martina Sáblíková přistály v 16:35 na letišti v Kbelích společně s dalšími 21 olympioniky.

Následně se odebraly na Letnou, kde na ně v olympijském parku čekali natěšení fanoušci i pražský primátor Tomáš Hudeček.

Vítaly je asi čtyři tisícovky  fanoušků. Nejbouřlivější potlesk sklidily olympijské šampionky rychlobruslařka Martina Sáblíková se snowboardcrossařkou Evou Samkovou a také lyžař Ondřej Bank, kterého fanoušci dokonce přemlouvali, ať vydrží závodit do příštích her v Pchjongčchangu.

Na Letnou dorazili olympionici zhruba za dvě hodiny po přistání. Natěšeným fanouškům však čekání zaviněné i menším zpožděním nevadilo. "Jsou to přece naše zlatý holky!" řekla pětadvacetiletá prodavačka Jana Malá, když s připraveným mobilem, aby mohla české hvězdy fotit, čekala v první řadě u zábran pod pódiem.

K prasknutí naplněné prostranství před pódiem sportovce příjemně překvapilo. "Je to hustokrutopřísný," řekla Samková, když předstoupila před nadšený dav. "Já jsem hrozně dojatej. V televizi se prý na závod dívalo dva miliony lidí a teď tohle. Moc děkujeme," přidal trenér Sáblíkové Petr Novák.

Právě jeho svěřenkyně spolu se Samkovou sklidily největší potlesk, fanoušci ale ocenili i výkon Banka, který skončil v olympijských závodech třikrát do desátého místa.

Když navíc třiatřicetiletý lyžař na dotaz odpověděl, že na olympiádě za čtyři roky už závodit nebude, začali příznivci skandovat "Ondro, nekonči!" Moderátoři proto položili otázku znovu a tentokrát už Bank s úsměvem účast v Pchjongčchangu potvrdil.

Fotogalerie

Otázkám - tentokrát z řad fanoušků - čelily i zlaté medailistky. Sáblíková se Samkovou tak například musely odpovědět na dotaz, kdy chystají svatbu. Tazatel se dokonce nabídl, že by si rychlobruslařku klidně vzal. "V nejbližší době se určitě vdávat nechystám," smála se Sáblíková. "Ani já ne, jsem ještě moc malá," přidala rovněž pobaveně Samková.

Ne pro všechny však byla středobodem nedělního večera na Letné úspěšná česká výprava, jež v Soči získala celkem osm medailí, z toho pět díky biatlonistům, kteří přiletí v pondělí večer. "Samozřejmě vím, že Sáblíková vyhrála, ale s kamarády jsme si sem přišli hlavně zabruslit," řekl japonský právník Hiroto Hajaši, který je v Praze na dovolené.

Sáblíková, Samková a další byli lhostejní například i skupince studentů hrajících curling. "Všechny naše medaile jsme viděli v televizi. A kdy zase budeme mít možnost si zahrát curling?" řekl za všechny šestnáctiletý Václav Kolář.

Po slavnostním uvítání a fanouškovské "tiskové konferenci" přišel čas olympiádu v letenském parku zakončit. Příznivci proto směrem k letním hrám za dva roky v Riu de Janeiro vyslali červené, modré a bílé balonky. Poté také symbolicky sfoukli projekci olympijského ohně. Téměř na minutu přesně, jako byl v Soči uhašen ten skutečný.

Autoři: ,


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympiádu v roce 2022

Historické lvovské náměstí Rynok

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympijské hry v roce 2022. Ale o svůj sen nepřišel...

Brečela jsem. Skoro po každém dojezdu, líčí Veronika Moravcová

ŠŤASTNÝ PÁR. Veronika Moravcová byla nepřehlédnutelná. Nejen kvůli svému...

VIDEO Nejhorší na biatlonu jsou nervy na střelnici. Hrozné pro závodníka, ale dost možná ještě horší pro...

Děti, sportujte! kázali olympionici. Hradilek pak porazil Vítkovou

Kajakář Vavřinec Hradilek běží člunkový běh proti biatlonistce Veronice Vítkové

VIDEO Když sami chodili na základní školu, zdálo se jim, že tělocviku mají málo. Teď, podpořeni...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!Najdete na iDNES.cz