Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Olympijskému výboru chybějí peníze Sazky

20 2006
Praha - Palčivá diskuse o způsobu financování Sazka Areny včera zazněla i olympijským fórem. Příjmy Českého olympijského výboru jsou v roce 2006 o 45 % nižší než v roce 2002, kdy se konala poslední zimní olympiáda. "Je to menšími příspěvky od Sazky," prohlásil Karel Bauer, člen výkonného výboru ČOV, bývalý ekonomický místopředseda.

"Museli jsme to vyrovnat z jiných zdrojů," oznámil Jiří Zedníček, jeho nástupce, současný ekonomický šéf ČOV.

ČOV je dvouprocentním akcionářem Sazky, odpovídající částku tedy inkasuje z jejího ročního výtěžku. Přísun peněz vinou splácení monumentální stavby Sazka Areny klesl.

"Nezmenšily se zisky Sazky, ale část, která jde na sport," uvedl také Bauer.

"Postihl nás zákon o dani z přidané hodnoty. Způsob financování schválilo ministerstvo financí i parlament," hájil se Aleš Hušák, generální ředitel a předseda představenstva Sazky.

"Rozdíl vzniká tím, že valná hromada Sazky schválila i zajištění proti rizikům," dodal finanční šéf Sazky Jan Prádler. "Nemohu o tom hovořit do hloubky."

"Zaplaťpánbůh, že má Praha takovou halu. Žádný jiný způsob financování možný nebyl," řekl ještě Jiří Zedníček.

"Chci jen upozornit na to, jak furiantský je způsob financování haly, a tím, jak drahá je Sazka Arena pro celý český sport," tvrdí Bauer, který je zároveň předsedou Českého svazu jachtingu.

"Náš svaz dostal prostřednictvím ČSTV loni jen 65% plánovaných příjmů. A zbytek jako dlužní úpis, který je kryt z rezervního fondu ČSTV."

Do podobně složité situace se dostala většina zejména menších sportovních svazů, které jsou nuceny omezovat činnost.

"Přežijeme to. Ale ty peníze, co mohly jít do sportu, jsou v aréně. Na dalších možná devět nebo kolik let," dodává Bauer.

Původní rozpočet arény hovořil o částce zhruba 2,5 miliardy korun, nyní i s úroky stoupá až k 9 miliardám.

"Navíc sportovci arénu příliš nevyužívají," upozorňuje Bauer. "Komerčně žije spíš z koncertů."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze