Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Olympijskou štafetu čekají horké dny, od muslimů zamíří do Tibetu

Vybraní hosté sledovali běh olympijské štafety neklidnou provincií Sin-ťiang pod přísným dohledem policie. | foto: Reuters

18 2008
Štafeta s olympijskou pochodní pokračuje ve své pouti Čínou. Včera zamířila do provincie Sin-ťiang, kde žijí vzpurní muslimští Ujguři. Už v sobotu ji podle organizátorů čeká návštěva Lhasy, metropole Tibetské autonomní oblasti. Právě za postoj k Tibetu sklízí Peking kritiku Západu.

V provincii Sin-ťiang se bezpečnostní síly rozhodly - po zkušenostech z Evropy - neponechat nic náhodě.

V hlavním městě Urumči byly silnice navazující na trasu olympijského ohně hermeticky uzavřeny a slavnostního ceremoniálu se zúčastnili jen oficiálně vybraní diváci.

Běhu sportovců s pochodní tak kromě nich a hlídkujících policistů přihlížela jen zabedněná okna domů. "Nesměli jsme se na to jít podívat," posteskla si Reuters jedna z obyvatelek Kašgaru, města ležícího na dávné Hedvábné stezce. "Ale i kdyby nám to dovolili, myslím, že by se lidi stejně drželi stranou."

Přísná bezpečnostní opatření měla zabránit, aby cestu pochodně narušili Ujgurové, jejichž radikální část usiluje o vytvoření nezávislého státu Východní Turkestán.

Starosti organizátorů ovšem nekončí. Už na víkend totiž chystají další z vrcholných kousků propagandy - olympijský oheň zamíří do Tibetu, kde se nedávno odehrály ostré protičínské protesty. Ty si podle tibetské exilové vlády vyžádaly na 150 mrtvých. Čína údajné organizátory tvrdě potrestala. - o trestech čtěte zde

Do programu běhu zasáhlo i nedávné ničivé zemětřesení v provincii S'-čchuan. Tibetská etapa proto byla zkrácena ze tří dnů na jeden.

Cesta olympijské pochodně světem začala už koncem března. Zdaleka ovšem neprobíhala tak, jak by si komunistický režim představoval. Například ve Francii či Velké Británii se totiž záměry pořadatelů setkaly s odporem protičínských aktivistů. Pařížská etapa dokonce musela být částečně zrušena. - o peripetiích štafety ve Francii se dočtete zde

Úřady se proto rozhodly, že v Číně nic podobného nedopustí. Běh olympijské pochodně totiž proklamují jako symbol národní jednoty a hrdosti. I proto se oheň z řecké Olympie dostal až na vrchol Mt. Everestu. - čtěte Horolezci vylezli s pochodní na Everest

Olympijské hry začínají 4. srpna. Svoji účast na slavnostním ceremoniálu ovšem odřekla značná část čelných západních politiků.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze