Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Boltova noční můra. U startérské pistole bude ten, co ho obral o zlato

Olympijský startér Alan Bell | foto: Topnews Today

5 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Je to jediný Brit, který má jistotu, že bude stát na startovní čáře vedle Bolta, Blakea, Gatlina a zbytku očekávaných finalistů olympijské stovky. A taky snad jediný muž, ze kterého má světový rekordman Bolt dopředu strach. Alan Bell. Chlapík, který smí jako jediný v olympijském parku střílet.

Jeho jméno stačí před Boltem, králem sprinterských tratí, vyslovit a on vytřeští oči. To je přece... dojde mu. Ten, se kterým se potkali na mistrovství světu v Tegu, ten, který stál u startérské pistole a za ulitý start Bolta diskvalifikoval.

"Nebál bych se udělat to znovu," říkal Bell deníku The Telegraph před startem nejočekávanějšího závodu Londýna 2012.

Jednašedesátiletý bývalý výškař, který má dnes pověst nejlepšího světového startéra, bude tím, který vyšle do boje finalisty nejkratšího olympijského sprintu. To stejné dělal už na mistrovství světa 2009 v Berlíně. A taky na tom loňském, kde se asi proslavil nejvíc.

Senzačně totiž diskvalifikoval světového rekordmana poté, co ulil start (připomeňte si zde). Přitom to prý pro Bella bylo nejsnadnější rozhodnutí, jaké kdy musel v atletice udělat. "Když jsem se utvrdil pohledem na počítač, Bolt už to dávno pochopil a strhl si dres. Nemusel jsem nic rozhodovat."

PŘED OSTATNÍMI. Jenže tentokrát se Usain Bolt do čela nedostal zásluhou své
ČAS SE ANI NEROZEBĚHL. Na světelné tabuli stále svítí čas 0,00. A Usain Bolt už
NECHCE TOMU UVĚŘIT. Byl to totiž opravdu velký šok, finále mužů na sto metrů

Daleko horší však byl následný, opakovaný start. To musel v humbuku, který se kolem šokujícího verdiktu strhl, uklidnit ty, kteří měli najednou a trošku nečekaně bojovat o zlato. "Vypnul jsem všechny mikrofony a řekl atletům: Poběžíme, až budete všichni v klidu." Přestože na něj televize dorážely, aby závod co nejdřív zahájil.

Co bylo ještě vtipnější, že Bellova partnerka Lesley, která s ním jezdí na všechny velké mítinky, seděla ve VIP prostoru po boku Boltových rodičů. Hned na vedlejší sedačce. "Ale paní Boltová se na ni otočila a pronesla: To se stává, byla to jeho chyba. Vrátí se na dvoustovce," vyprávěl Bell. S Boltem se pak potkal na rozcvičovacím stadionu. "Usmíval se, už to pro něj byla historie."

Jamajský blesk nakonec v Koreji vyhrál dvoustovku, ve světovém rekordu i krátkou štafetu. První londýnské vítězství bude chtít urvat na stometrové trati. Pokud ovšem projde tou nejnáročnější fází závodu - startem.

Stejné obavy má však samotný Bell. "Noční můrou pro mě je, kdybych udělal nějakou chybu a upřel sportovci jeho legitimní právo na úspěch," obával se. "A největším přáním naopak je, že odstartuju závod, ve kterém nějaký Brit vytvoří světový rekord."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze