Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko dalo světu Olympijský festival. Míří do Itálie, Francie i Slovinska

Předseda českého olympijského hnutí Jiří Kejval (vlevo) a předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach v Praze na jednání valného shromáždění Asociace národních olympijských výborů. | foto: ČTK

10 2017
V Česku se staly hitem. Nyní se Olympijské parky pod novým názvem pokusí oslovit veřejnost také v zahraničí. Úspěšný projekt totiž zaujal Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který jej zaštítil a podílí se na rozšiřování Olympijských festivalů do dalších zemí. Při zimní olympiádě v korejském Pchjongčchangu vzniknou atrakce v italském Miláně, francouzském Grenoblu i u slovinského Mariboru.

Tuzemský nápad slaví mezinárodní úspěch a to pochopitelně velmi těší Jiřího Kejvala, předsedu Českého olympijského výboru. „Mám z toho velkou radost,“ říká k vstřícnému přístupu MOV i tří států, jež se rozhodly do projektu včlenit.

Do budoucna se plánuje zapojení ještě vyššího počtu zemí. Dá se očekávat, že Olympijské festivaly překročí hranice starého kontinentu. Pro Kejvala a jeho kolegy z ČOV je ovšem zásadní spíš udržitelnost celého konceptu než jeho nekontrolovaný růst.

 I tak se mluví v souvislosti s letními olympijskými hrami v japonském Tokiu (2020) o Olympijských festivalech v sedmi, osmi státech.

Zaštítění ze strany MOV se projevuje na sjednocené grafické podobě pro české i zahraniční festivaly. Kejval mimo jiné vítá fakt, že nově mohou pořadatelská města pro propagaci projektu používat ikonických pět kruhů. Stejně tak Mezinárodní olympijský výbor poskytl práva na maskota - v Koreji jím bude bílý tygr Soohorang.

Sportoviště na jednotlivých festivalech budou dotvořeny kulisami se stejnou grafikou, která bude k vidění právě v Pchjongčchangu. Z toho je Kejval nadšený: „Už vidím, jak si lidé fotí selfíčka a připadají si jako na skutečné olympiádě.“

Festival rozzáří Ostravu a Brno

V Česku budou během únorové olympiády otevřeny dva festivaly - v Brně a v Ostravě. 

Zatímco v jihomoravské metropoli má sportovní svátek přispět k většímu využití rozsáhlého výstaviště, srdcem ostravského festivalu bude Ostravar Arena. Sportovat se bude také ve čtyřech nedalekých horských střediscích - Bílé, Mostech u Jablůnkova, Karlově pod Pradědem a Kopřivné pod Pradědem.

Do obou měst budou z Prahy, kde se tentokrát projekt z různých důvodů zrealizovat nepodařilo, jezdit cenově zvýhodněné vlaky. Jízdenka zároveň poslouží jako vstupenka na festival.

Kejval navíc ve spolupráci s Českými drahami přichystal na den padesátého výročí triumfu Jiřího Rašky v Grenoblu speciální spoj, který zastaví v Brně přímo na výstavišti. „Vlak vjede až do areálu, jsou tam koleje. Bude to pěkné,“ láká šéf Českého olympijského výboru.

Nabídka různých sportů, olympijských i neolympijských, je velmi široká. Ostatně právě v poznávání zajímavých sportovní aktivit vidí Kejval smysl festivalů. „Chceme dát fanouškům třetí rozměr olympijských her. Nejde jen o to sledovat a fandit, ale sporty si i vyzkoušet. A festivaly fungují i jako náborová činnost, což jsme si potvrdili při zpětné vazbě.“

Při letní olympiádě v Riu de Janeiru před třemi lety navštívil tehdejší Rio-parky na Lipně, v Ostravě, Pardubicích a Plzní milion lidí.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

Ledecká vybojovala olympijské zlato v super-G s prasklou botou

NEJRYCHLEJŠÍ. Česká lyžařka Ester Ledecká v olympijském superobřím slalomu, ve...

VIDEO Ester Ledecká si dojela pro olympijské zlato v superobřím slalomu, kterým šokovala celý svět, s...

Dotace pro ČOV na olympiádu v Koreji byla nezbytná, hájí se Valachová

Exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD při debatě kandidátek do...

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz