Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský Londýn nestíhá. Badminton a gymnastika jsou zatím bez domova

VE SKLUZU. Stavba olympijského stadionu běží podle plánu, dva sporty ale ještě čekají na svoji londýnskou adresu. | foto: AP

11 2009
Když londýnský starosta Boris Johnson přebíral v Pekingu olympijskou vlajku, tvrdil, že jeho hry budou o dost skromnější než ty čínské. I tak má problémy s rozpočtem a jeho úřad hledá místa, kde by ušetřil.

Není to tak dávno, co olympijský Londýn s velkou pompou hlásil: Přípravy sportovišť mají náskok, už se na hry těšíme.

A teď?

Nároky Mezinárodního olympijského výboru MOV i utahování opasku vinou krize dospělo tak daleko, že organizátoři olympijských her 2012 se stále rozhodují, kam umístí některé sporty. Neví se, kde skončí box, badminton, střelba a moderní gymnastika. Další sporty už byly přesunuty.

Důvody změn sahají až do roku 2005, kdy Londýn nečekaně v olympijské ruletě přehrál Paříž. Zatímco tehdy ekonomika rostla, teď je město nad Temží v recesi, a příliš optimistické sliby ho dost tíží.

Co se psalopo volbě

"Dostali jsme šanci udělat velice speciální hry a přesně takové budou."
Sebastian Coe, předseda organizačního výboru

Londýn musí postavit čtyři sportoviště, což ho málem stálo vítězství ve volbě.
CTV News

"Pracovat začneme hned zítra."
Ken Livingstone, tehdejší starosta Londýna

"Oni vlastně nepřipravovali svoji kandidaturu s očekáváním, že by vyhráli," vzpomněl Stefan Szymanski, profesor na ekonomické Cass Business School v Londýně. "Naplánovali obrovské projekty, aniž by přemýšleli o tom, kolik to bude stát. Když na ně dopadla současná realita, museli výrazně měnit."

Poslední krok k úsporám je zastavení projektu North Greenwich Arena 2, čímž se má ušetřit 40 milionů liber (asi 1,2 miliardy korun). Průšvih ovšem je, že bez střechy tak zatím zůstávají badminton s gymnastikou.

"Musím vyjádřit znepokojení, že tři roky před startem nejsou sportoviště jasně definována," divil se Denis Oswald, inspektor MOV.

"Tohle je ale opravdu poslední, poslední rozhodnutí, které musíme učinit," uklidňuje Paul Deighton, výkonný ředitel organizačního výboru. "Že nám to trvá o trošku déle, je důkaz toho, jak chceme rozhodnout co nejsprávněji."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze