Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Olympijský oheň je už v Aténách

31 2004
Atény - První část cesty olympijského ohně pro letní hry v Aténách je u konce. Po sedmi dnech dnes běžci donesli pochodeň do řecké metropole. Hořet bude na Panaténském stadionu, kde se v roce 1896 konaly první novodobé olympijské hry, a odtud se 4. června vydá na pouť kolem světa.

Olympijský oheň vzplál minulý čtvrtek ve starobylé řecké Olympii, i když kvůli nepřízni počasí až s více než půlhodinovým zpožděním. Od té doby pochodeň putovala po jižním Řecku.

Jako poslední dnes pochodeň nesla řecká sprinterka Katerina Thanuová. Na mramorovém stadionu, kde se budou na olympiádě od 13. do 29. srpna konat soutěže v lukostřelbě a stane se cílovým prostorem pro maratonce, jí nadšeně aplaudovalo patnáct tisíc lidí a kolem sebe měla na dvě stovky národních vlajek.

Atletka zapálila oheň, který pak obstoupily kněžky v bílých róbách. "Jsem přesvědčen, že olympijský oheň inspiruje lidská srdce a osvěží jejich lásku k nadčasovým hodnotám," řekl k zapálení ohně v Aténách předseda Řeckého olympijského výboru Lambis Nikolau.

Řekové dbají na přísná bezpečnostní opatření a ceremoniál zajišťovalo více než 1500 policistů. Tajná služba se pohybovala v parcích, na střechách budov, ale také v davu lidí. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil i přes celonárodní stávku odborářů.

Aréna mramorového stadionu má tvar podkovy a je rovněž známa pod jménem Kalimarmaro. Je z ní nádherný pohled na Akropoli a strmou horu Lykavittos. Na tvrdých lavicích může sportovní klání sledovat až šedesát tisíc fanoušků.

Jedním z běžců s pochodní se stal monacký princ Albert a cítil se tím velmi poctěn. "Olympijská pochodeň znamená strašně moc. Spojuje lidi ve smyslu, v jakém to žádný jiný symbol světa nedokáže. Byla to překrásné," řekl.

Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze