Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský oheň převzal v USA boxer Ali

4 2001
Atlanta - Pochodeň, jež 8. února zažehne při slavnostním úvodním ceremoniálu olympijský oheň v Salt Lake City, dorazila z Řecka na americký kontinent. Na cestu Spojenými státy vyrazí štafeta ze státu Georgia, kam se oheň vrátil pět let po olympijských hrách v Atlantě. Slavnostního přijetí v USA se zúčastnil mimo jiné legendární boxer Muhammad Ali, který právě v Atlantě olympijský oheň v roce 1996 zapálil, a dnes na americké půdě převzal plamen jako první.

Poté ho předal krasobruslařce Peggy Flemingové, jež společně se svým bývalým trenérem Robertem Paulem nesla pochodeň po Olympijském parku v centru Atlanty. Ali vyhrál olympijské hry v roce 1960 a Flemingová o osm let později.

Z Atén oheň do Ameriky dopravilo zvláštní letadlo, které bylo pro tuto příležitost speciálně pomalováno. "Posíláme tento posvátný oheň, který byl zažehnut ve starověké Olympii, do Spojených států s přáním všeho dobrého v těchto těžkých časech," vzkázal předseda řeckého olympijského výboru Lambis Nikolau při ceremoniálu v Aténách.

Olympijský oheň navštíví při své dvouměsíční pouti do utažské metropole Salt Lake City osm desítek měst v 46 státech USA. Štafeta více než 11 500 běžců, která 1,35 kilogramů vážící pochodeň na trati dlouhé téměř 22 000 kilometrů ponese, nezavítá pouze do Minnesoty, Severní a Jižní Dakoty a na Havaj.

Mezi členy olympijské štafety bude také Lyz Glicková, žena Jeremyho Glicka. Ten zahynul v letadle, které 11. září havarovalo v Pennsylvanii. Glicková by měla pochodeň převzít 23. prosince v New Yorku. "Štafeta bude symbolem pro všechny Američany, obzvlášť po událostech z letošního září," připomněla mluvčí organizačního výboru Caroline Shawová teroristické útoky.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze