Olympijský oheň vzplanul v Řecku. Cíl? Maracaná

21 2016
Osmdesátiletá tradice olympijského ohně pokračuje. V řecké Olympii zapálili pochodeň pro srpnové Hry v brazilském Riu de Janeiro. Jako první člen štafety, která oheň donese až na stadion Maracaná, byl vyvolen Eleftherios Petrunias, úřadující mistr světa ve sportovní gymnastice.

Od Petruniase, řeckého šampiona ve cvičení na kruzích, převzala pochodeň brazilská volejbalová legenda Giovane Gávio.

Olympijský oheň pro Rio bude v Řecku putovat týden, 27. dubna pochodeň definitivně převezmou zástupci brazilských olympijských her.

Během 95 dnů v Jižní Americe zavítá do více než 300 měst, zhruba 12 tisíc členů štafety s ní uběhne celkem 20 000 km. Tato část odstartuje v květnu v metropoli Brasílii a vyvrcholí 5. srpna při zahajovacím ceremoniálu 31. olympijských her na stadionu Maracaná v Riu de Janeiro.

„Brazilci nás přivítají radostí ze života a ze sportu. Hry budou vzkazem naděje v těchto těžkých dobách. A olympijský oheň bude přenášet tento vzkaz do všech koutů Brazílie a do celého světa,“ řekl Thomas Bach, předseda Mezinárodního olympijského výboru.

Na legendárním stadionu plamen vydrží jenom jeden den. Ráno po úvodním ceremoniálu bude znovu přesunut. „Pak bude z Maracaná přepraven do centra. Ale kam přesně, to zůstává tajemstvím,“ uvedl mluvčí organizačního výboru Mario Andrada.

Důvodem k přesunu olympijského ohně je, že hry v Riu budou mít dva hlavní stadiony: na Maracaná se uskuteční slavnostní zahájení i zakončení a také fotbalový turnaj, na Olympijském stadionu Joaa Havelange na druhém konci města se zase odehrají atletické soutěže.

Jak si vedou Češi v bojích o Rio?

Je takřka jisté, že historický rekord 142 českých sportovců z Atén 2004 v Riu nepadne. V současnosti má Česko pro Rio 64 získaných míst. „Optimistickým odhadem je výprava se 130 sportovci, reálnějším 120,“ soudí šéf mise Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz. více

„Není možné mít dva kotle a stejně tak není možné mít stejný kotel na dvou místech,“ vysvětlil mluvčí her Andrada.

Oheň v kulisách starověké Olympie se zapaluje tradičně spojením slunečních paprsků z hory Olympu 11 řeckých žen, kněžky byly v novodobé historii nahrazeny herečkami.

Podle tradice oheň věčně plápolal na oltáři v řecké Olympii, kde se roku 776 před naším letopočtem konaly první doložené antické hry. Symboliku oživil v roce 1928 holandský architekt Jan Wils, jenž navrhl věž pro amsterdamský stadion, kde po dobu her plamen hořel, zapálen byl anonymním osvětlovačem.

S myšlenkou zapálení pochodně v Olympii a putování Evropou přišli v roce 1934 šéfové organizačního výboru berlínské olympiády Theodor Lewald a Carl Diem. První pouť olympijského ohně započala 20. července 1936 v Olympii, na cestě do Berlína urazila pochodeň za 12 dní a 13 nocí 3187 km a protnula sedm zemí (poprvé a zatím naposledy navštívila také území tehdejšího Československa).

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Najdete na iDNES.cz