Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský oheň pro zimní olympiádu v Soči už byl zapálen

POBĚŽÍ PRVNÍ. Hokejista Alexander Ovečkin zahájí pouť s olympijským ohněm. | foto: twiiter

29 2013
Olympijský oheň pro zimní hry v Soči byl 131 dní před zahájením dnes zapálen ve starověké Olympii. Štafeta s pochodní urazí 65 tisíc kilometrů a bude nejdelší v historii zimních olympijských her. Soči bude XXII. zimní hry hostit od 7. do 23. února příštího roku.

Tradičnímu rituálu v chrámu bohyně Héry přálo počasí, takže mohla být pochodeň zapálena pomocí zrcadla a slunečních paprsků. Slavnostního aktu se v dějišti antických her vždy ujímá herečka představující nejvyšší kněžku, dnes to byla Ino Menegakiová. Nebyl ani potřeba náhradní oheň, který byl pro jistotu zažehnut při sobotní generálce.

Pochodeň převzal jako první osmnáctiletý řecký sjezdař Joannis Antoniu, členů štafety bude celkem 14 tisíc. Jako první z Rusů byl vybrán slavný hokejista Alexandr Ovečkin z Washingtonu Capitals, který si do Řecka odskočil ze závěrečné přípravy před startem NHL.

"Budu si to pamatovat navždycky. Je to jeden z největších momentů v mém životě, o kterém budu jednou vyprávět svým dětem a vnoučatům. Jsem nadšený a poctěný," prohlásil Ovečkin.

Pochodeň navštíví 2900 měst, procestuje devět ruských časových pásem a všech 83 tamních regionů. "Tohle je začátek výpravné cesty olympijské pochodně. Cesty, která změní Rusko navždy," řekl předseda organizačního výboru olympiády Dmitrij Černyšenko.

Do pořadatelské země oheň dorazí 6. října speciálním letadlem do Moskvy a následně bude cestovat 123 dní po zemi, po železnici, ve vodě, na saních tažených sobem, po horách, ve vzduchu, v letadle a ve vesmíru. Dlouhá pouť skončí po čtyřech měsících 7. února 2014 v den zahájení her na Olympijském stadionu v Soči. Kdo tam oheň zapálí, je tradičně zatím tajemstvím.

Zapálení ohně v Olympii se uskutečnilo za přísných bezpečnostních opatření a sledovalo ho nezvykle málo diváků. Na ceremonii byl i nový šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, pro něhož to byla první služební cesta. "Jsem si jistý, že Soči uspořádá vynikající hry," prohlásil Bach.

Autoři: ,


Nejčtenější

Audi A6 3,0TDi...
Audi A6 3,0TDi...

r.v. 2013, naj. 153 264 km, diesel
555 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze