Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský oheň zapálila Freemanová

15 2000
S y d n e y , P r a h a - Dvoutisícový orchestr, moře, poušť, oheň, přírodu, původní obyvatele země - Austrálce, evropské dobyvatele i stepující mládež, vidělo sto deset tisíc diváků v ochozech Olympijského stadionu během zahajujícího ceremoniálu XXVII. olympijských her. Monstrózní akci, která trvala téměř čtyři a půl hodiny, v Sydney zahájilo sto dvacet jezdců na koních. Nejdelší cestu ohně z řecké Olympie ukončila ve 14.10 našeho času čtvrtkařka Cathy Freemanová.
Průběh ceremoniálu sledujte ve fotogalerii

Na tribunách bylo i deset členů českého olympijského týmu, těch, kteří vstoupí do soutěží už v neděli. Dalších dvaadevadesát sportovců, pro něž začnou Hry už v sobotu, sledovali ceremoniál společně s dalšími čtyřmi miliardami lidí u televizních obrazovek.

Velkolepá show pod dohledem australských a olympijských celebrit pokračovala australskou hymnou, po níž se plocha stadionu změnila v moře s obřími medúzami i plavci, vznášejícími se na lanech. Moře zmizelo a nahradila je vyprahlá australská poušť s původními obyvateli země, kouřem ohňů a symbolickým setkáním kmenů. Australská historie ožívala.

Poušť nahradil oheň, který obyvatele země často trápil. V rukou tanečníků jsou stovky pochodní, někteří chrlí oheň jako cirkusoví kejklíři. Zůstává po nich spálená země. Ale hned přibíhají další účinkující a v úchvatném monumentálním divadle symbolizují flóru země, která zná přes pětadvacet tisíc druhů rostlin.

Konec idilky, připlouvají Evropané. Na dně stadionu se objevuje koráb na cyklistických kolech a vojáky na palubě. Domorodci se stahují. Začínají novodobé dějiny Austrálie.

Další díl programu s názvem věčnost, zahajuje na vysuté pološině stepař Adam Gacia, s ním stepuje v pracovních botách na plechové podložce osmnáct stovek účinkujících a pekelný rytmus pulsuje stadionem.

Když mládež dotančí, napochoduje Olympic Band, monstrózní kapela, kterou tvoří dva tisíce muzikantů z dvaceti zemí a řídí jej osm dirigentů. Hraje, pochoduje a sklízí potlesk.

Pak už přicházejí na stadion první sportovci - v bleděmodrém nastupuje výprava Řecka země, která dala světu olympijské hry a za ní další v abecedním pořadí.

Pět minut po poledni našeho a po jedenadvacáté hodině australského času nastupuje podle všeho dobře naladěná česká výprava. Vlajku nese dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice Martin Doktor. Ochozy tleskají českým i australským vlaječkám v rukou českých reprezentantů, kteří jsou v šedém - tříčtvrtečních "australských kabátech", klouboucích a elegantních šálách, které v sychravém večeru měly své opodstatnění. 

Ruku v ruce nastupuje na plochu přichází i společná výprava obou korejských států v době, kdy už je polovina plochy zaplněná a štafeta s olympijskou pochodní se blíží.

Všechny výpravy už nastoupily. Sportovci zaplnili plochu, monstrózní orchestr opouští stadion a čeká se na běžce olympijské štafety. Zbývá poslední otazník - kdo zažehne olympijský oheň. Očekávání krátí vystoupení zpěvačky Olivie Newton-Johnové a po ní následují projevy olmypijských celebrit. Ve 13.42 středoevropského letního času prohlásil britský královský místodržící Sir William Deane olympijské hry za zahájené!

Po atletickém oválu přináší osm bývalých slavných australských olympioniků vlajku s olympijskými kruhy pod stožár, na němž vlát bude po dobu největší akce v dějinách sportu.

Předposlední část ceremoniálu olympijský slib přednesli za sportovce pozemní hokejistka Rachelle Hawkesová a za rozhodčí Peter Kerr, sudí vodního póla.

Poslední část cesty olympijské štafety obstaraly bývalé australské olympioničky. K místu, kde bude věčný oheň po dobu olympiády plát jej pak přinesla atletka Cathy Freemanová. Ta ve 14.10 stěředoevropského času zažehla ohnivý kruh umístěný v bazénku pod nádherným vodopádem. Oheň potom vystoupal na své místo na ochozu stadionu.

Představení původního obyvatelstva Austrálie při slavnostním zahájení

Kanoista Martin Doktor nese vlajku české výpravy při slavnostním zahájení XXVII. olympijských her v Sydney.

Freemanová s pochodní

Poprvé v historii zástupci obou korejských států nastoupili při slavnostním zahájení pod společnou vlajku, na které byla vyobrazena silueta korejského poloostrova.

Australská atletka Katty Freemanová zapálila olympijský oheň v Sydney

Ohňostroj při slavnostním zahájení

Polykač ohně

Australská atletka Cathy Freemanová zapálila olympijský oheň

Kanoista Martin Doktor s českou vlajkou

Jezdec na koni

Jezdec na koni

Les olympijských vlajek

Medúzy zavěšené na lanech se vznášejí nad plochou olympijského stadionu během slavnostního zahájení Her

Slavnostní zahájení je v plném proudu

Tanečník na chůdách, během části zahájení věnovaném původním obyvetelům země

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz