Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Olympijský oheň zažehly jen tři ze čtyř osobností, selhala technika

Oheň plápolá v hlavním hořáku a ve třech nosných ramenech, čtvrté se nezvedlo... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

13 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Tak jako tři mušketýři byli ve skutečnosti čtyři, stalo se při včerejším zahajovacím ceremoniálu ve Vancouveru, že čtyři osobnosti zapalující olympijský oheň byly vlastně jen tři. Kvůli technické závadě se před rychlobruslařkou LeMayovou Doanovou nezvedl sloup, po němž měl její plamen vystoupat k hořáku.

Při pozdějším vysvětlování události padla i slova o tom, že šlo o zásah vyšší moci - ruky boží.

Ceremoniál byl plný technických kouzel. Nad plochou se vznášeli artisté zavěšení na lanech, světelné triky vytvářely originální obrazce na scéně i na divácích a obecenstvo často nadšeně aplaudovalo všem odvážným nápadům.

Chyba přišla ke smůle organizátorů v okamžik, na který všichni celý večer netrpělivě čekali. Při zapalování ohně.

Vlastně to byly dvě chyby.

Bývalé rychlobruslařce Catrioně LeMayové Doanové nejprve zhasla pochodeň a dvojnásobná olympijská vítězka spěchala zpět k Ricku Hansenovi, který oheň přivezl na stadion.

Většině diváků tento moment unikl, neboť upřeně sledovali poslední předávku mezi lyžařkou Nancy Greenovou a hokejistou Waynem Gretzkym. Hokejová legenda obíhala stadion a každý počítal s tím, že mu připadne i úkol zapálit oheň.

Ve scénáři však bylo připravené překvapení. Zapalovat měli poslední čtyři členové štafety společně. Vedle Gretzkého, Greenové a LeMayové Doanové i basketbalista Steve Nash.

Uprostřed stadionu se začal skládat složitý mechanismus. Místo čtyř ramen, kterými měl vystoupat oheň k hořáku, se však zvedla jen tři. "Naneštěstí se objevila technická závada na jednom z poklopů, který v generálce fungoval perfektně," vysvětlil pro agenturu Reuters umělecký ředitel ceremoniálu David Atkins.

V dramatické chvíli se zadrhla i hudba, jak se někdo v režii snažil prodloužit skladbu, aby získal ještě trochu času.

Marně, čtvrté rameno se nezvedlo a olympijský oheň tak místo čtyř legend kanadského sportu zažehla jen trojice. "Byl to příklad toho, že jsme všichni jen lidé. A boží ruka zasáhla, aby nám to připomněla," dodal Atkins.

Navzdory selhání má olympijská skulptura budoucnost. Vedení vancouverské radnice se dohodlo s plynárenskou společností Terasen Gas, že ji bude dál napájet, až bude po paralympiádě přestěhována na místní nábřeží.Najdete na iDNES.czmobilní verze