Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jágrova výuka odpadla. Ale i tak si Olympijský park užije každý

VE VZDUCHU. Co ještě převede tenhle snowboardista v Olympijský park na pražské Letné. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

8 2014
Bruslení, lyžování, snowboard nebo curling? Stačí si vybrat. Olympijský park, který vyrostl na Letné, nabízí vyžití pro milovníky téměř všech zimních sportů. Redaktor MF DNES si na vlastní kůži vyzkoušel jeho první provozní den.

"Pozor!" slyším někde za sebou, ale už nestíhám reagovat. Ve chvíli, kdy vjedu na bruslích na velké kluziště a tahám z kapsy mobil, abych si areál vyfotil, mě někdo (snad) nechtěně trefuje velkým gumovým míčem. To bylo tedy uvítání!

Různě velkých balonů najdete v Ledovém ráji, jedné z hlavních atrakcí Olympijského parku na Letné, spoustu. Děti si je posílají po zemi nebo je kopou před sebou, starší si s nimi házejí. Mají znázorňovat bóje na zamrzlém "moři" velkém kluzišti.

Kdo na ně vjede, toho hned upoutají vtipné vzkazy rozvěšené na mantinelech či sloupcích. Třeba: "Inlajnisto, nazuj řetězy!" Nebo: "Výuka Jardy Jágra dnes odpadá!" A trochu cyničtější: "Na rozseklé hlavy si noste vlastní šití!" Snad nic takového nebude potřeba.

Včera sice Olympijský park při svém prvním provozním dni přilákal hromadu návštěvníků, ale tlačenice a karamboly na bruslařských drahách byly naprostou výjimkou.

A to i přesto, že na bruslích se po parku pohybovalo snad víc lidí než pěšky. Organizátoři se proto o zaledované cestičky starají: každou chvíli odstraňovala nabruslený poprašek rolba.

CURLING. Hodně veselo je v Olympijském parku v místě pro curling.

CURLING. Hodně veselo je v Olympijském parku v místě pro curling.

BALONY, KAM SE PODÍVÁŠ. Velké kluziště v Olympijském parku je plné gumových...

BALONY, KAM SE PODÍVÁŠ. Velké kluziště v Olympijském parku je plné gumových míčů.

Ale park zdaleka nepatří jen bruslařům. "Přihraj! Tam ne, kam to dáváš," ozývá se z jednoho ze dvou hokejových hřišť. Ta už od rána obsadili malí hokejisté ze základních škol po celé republice, které uspěly v soutěži Moje olympiáda. Dětí je v areálu spousta, ale zase ne tolik, aby si nezasportovali i ostatní.

Pořadatelé sice varovali, že třeba na curlingové hřiště se bez včasné rezervace nedostanete, ale když budete mít štěstí, povede se vám to. Tak jako v pátek mně. "Můžu si to vyzkoušet?" ptám se jednoho z pořadatelů. "Jasně, zrovna máme chvíli volno, pojďte," uslyším.

Očistím si boty kartáčem a instruktor mi podává zvláštní pantofli s hladkou podrážkou. "Jste pravák? Tak si ji nazujte na levou nohu," radí.

Fotogalerie

Zařadím se do fronty a snažím se od lidí přede mnou okoukat, jak se správně odrazit ze startovního bloku a vypustit kámen.

Moc se mi to nedaří: při prvním pokusu končí můj skluz daleko před červenou čárou, u které se má žulový kámen správně vypouštět z ruky.

Napodruhé už je to lepší, kámen klouže a zastaví se kousek od cílového kruhu. Z malé tribunky, na které se mezitím zformovala početná skupina přihlížejících, se ozve potlesk. Skoro jako na olympiádě - mám chuť divákům začít mávat.

Vedle ve snowparku mezitím vystřídali dětskou výuku snowboardisté a na trati plné skoků předvádějí jeden trik za druhým. Zato lyžařů tu moc není, ty najdete spíš na běžkařském oválu, kde jich krouží desítky. Většina z nich neodolá a vystojí si i frontu na biatlonovou střelnici.

V olympijském ráji na Letné si svou zábavu najde zkrátka každý.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze