Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

17 dní, 350 tisíc návštěvníků. Olympijský park zmizel z Lipna

25 2016
Zájem o Olympijský park Rio-Lipno byl mimořádný. Za 17 dní provozu přitáhlo osm lipenských měst a obcí na téměř padesátku sportovišť 350 tisíc návštěvníků. Pořadatelé nápor zvládli bez kolabující dopravy a těžkých úrazů.

Černá v Pošumaví, Frymburk, Horní Planá, Lipno nad Vltavou, Loučovice, Nová Pec, Přední Výtoň a Vyšší Brod hostily až do neděle denně desetitisíce lidí, kteří si tam mohli v rámci největšího českého Olympijského parku Rio-Lipno vyzkoušet celkem 47 olympijských i neolympijských sportů. Ale také vidět první medailisty z brazilského Ria a další špičkové sportovce při mistrovských závodech či exhibicích.

Tuto možnost využilo podle Českého olympijského výboru na 350 tisíc návštěvníků. „To je jednoznačně úspěch. Ještě víc mne těší, že lidé mířili do parků hlavně za sportem. Viděl jsem, s jakým nadšením především děti zkoušely jednotlivé sporty. Věřím, že se nám povedlo v mnoha z nich probudit lásku ke sportu na celý život,“ uvedl předseda ČOV Jiří Kejval.

Obrovský zájem měli příchozí v největším lipenském parku o všechny sporty - od těch velkých a tradičních, jako fotbal, atletika, basketbal, až po ty menší, třeba box, judo nebo šerm.

V Olympijském parku Rio-Lipno si můžete vyzkoušet mnoho tradičních i méně...

O hladký chod parku na lipenských sportovištích se staraly stovky pořadatelů, 450 dobrovolníků a nespočet dalších pomocníků z obcí i záchranářů.

„Sami bychom to nezvládli. Bez dobrovolníků a spolupráce s místními se tak velká akce neobejde. Oni jsou ty ruce a nohy parku, stejně jako profesionálové, kteří se starají o bezpečnost a zdraví účastníků,“ chválil mluvčí ČOV Marek Brodský.

Po uzavření olympijského parku zůstane na Lipensku jako odkaz mimo jiné nový povrch atletického oválu ve Frymburku, pumptracková dráha na Kramolíně, beach aréna v Lipně nad Vltavou nebo molo pro jachtaře v Černé v Pošumaví.

Místní obce od Českého olympijského výboru a České unie sportu dostaly také pingpongové venkovní stoly, basketbalové koše, šachové stolky, fotbalové branky a další sportovní vybavení v celkové částce okolo 3,5 milionu korun.

Fotogalerie

Největšímu náporu návštěvníků čelilo Lipno nad Vltavou. Lidé si tam užívali i atraktivní kovové molo nad sportovišti protažené až do vody. Podle starosty Zdeňka Zídka obec počítá s tím, že na místě olympijského parku vyroste poslední část náměstí a je tam rezerva i pro hotel.

„Bude tu promenáda až k vodě i s podobným molem jako v parku. Ale to provizorní nahradí trvalé dřevěné molo,“ řekl Zídek.

Největší obavy panovaly před zahájením olympijského parku ze zahlcení úzkých silnic na Lipensku dopravou. „Žádný kolaps dopravy se nekonal, policie byla na zvládnutí dopravy velmi dobře připravena. A všichni udělali spoustu preventivních opatření, aby k tomu nedošlo,“ konstatoval jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Ačkoli na hřištích bylo často vidět, že někteří borci se sportem moc zkušeností nemají, záchranáři hodnotí akci jako velmi klidnou.

„Neměli jsme tam žádný těžký úraz, který by ohrožoval život pacienta. Svědčí o tom i fakt, že většinu ošetřených lidí jsme převáželi pouze do krumlovské nemocnice a nemuseli s nimi do budějovického traumacentra. Nejčastěji si tam lidé lámali ruce a nohy, natrhli svaly, ošetřovali jsme i několik zraněných hlav. A také kuriózní úraz zad na obří trampolíně nebo poranění při boxu,“ popsala mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková.Nejčtenější

Generální finanční ředitelství
Vrchní rada v Oddělení závislé činnosti

Generální finanční ředitelství
Praha
nabízený plat: 28 700 - 43 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze