Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rio 2016 v Česku: olympijský park vznikne v srpnu u lipenské přehrady

21 2015
Stejně jako v únoru 2014 během her v Soči vznikne v Česku také při hrách v Riu 2016 multisportovní olympijský park. Jeho centrem však v příštím roce nebude Praha, nýbrž jihočeské Lipno.

Sportoviště i obří videostěny, u kterých by mohli lidé fandit českým sportovcům, zápolícím v Riu, mají obklopit celou Lipenskou přehradu. Centrem se však stane obec Lipno nad Vltavou, kde má být v blízkosti mariny celá řada atrakcí a také studio České televize.

Počítá se s telemosty z Ria, vítáním medailistů i s návštěvami bývalých jihočeských sportovních hvězd, jakými jsou Kateřina Neumannová, Karel Poborský, Tomáš Verner či Václav Chalupa.

Fotogalerie

Před čtyřmi lety stvořil Český olympijský výbor pro fanoušky Český dům přímo na hrách v Londýně. Ale následující olympiády, ta zimní i ta letní, nebyly svými destinacemi pro takový projekt vhodné. A tak při zimních hrách v Soči 2014 v Praze poprvé vyrostl olympijský park.

Tehdy jej za 18 dnů navštívilo 400 tisíc lidí.

Nyní se dočká následovníka.

„Průzkum mezi návštěvníky jednoznačně ukázal, že se jim park líbil. Drtivá většina z nich řekla, že bychom měli park připravit i pro hry v Riu,“ připomíná Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

V únoru 2014 však byl školní rok a park byl hojně navštěvován školními třídami. Tentokrát budou v srpnu 2016 prázdniny a dovolené. Hledala se tedy prázdninová lokalita, která by byla vhodná pro letní sporty.

A našla se mimo Prahu.

„O projekt měl největší zájem Jihočeský kraj,“ říká Kejval.

Lipno coby největší vodní plocha v zemi nabízelo ideální podmínky také pro vodní sporty, které tvoří velkou část letního olympijského programu. Na papíře se tedy začal rýsovat olympijský park Rio-Lipno 2016.

Nemělo by však tentokrát jít o park jediný. V menším měřítku mají vyrůst i v dalších českých městech. Hovoří se o Ostravě, Pardubicích či Plzni.

„Jihočeský kraj bere olympijský park jako velkou příležitost ukázat se jako ideální místo pro aktivní dovolenou,“ říká hejtman Jiří Zimola. Kraj chce akci propojit s vlastním projektem Jižní Čechy olympijské.

„Chceme na Lipně co nejvíce využít stávající sportovní infrastrukturu, která je prakticky ve všech obcích. Kolem přehrady vede cyklostezka, takže se návštěvníci budou mezi sportovišti moci pohybovat na kole nebo na kolečkových bruslích. Rádi bychom na Lipno dostali děti s rodiči,“ líčí plány marketingový ředitel ČOV Marek Tesař.

Brazilská inspirace povede k tomu, že v lipenské marině nabídnou organizátoři možnost vyzkoušet si plážové varianty řady sportů. Chybět nebudou ani koncerty, laserové show, street art. A centrem pozornosti mají být pochopitelně televizní přenosy z Ria.

Kde budou sportoviště
Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.Najdete na iDNES.cz