Rio 2016 v Česku: olympijský park vznikne v srpnu u lipenské přehrady

21 2015
Stejně jako v únoru 2014 během her v Soči vznikne v Česku také při hrách v Riu 2016 multisportovní olympijský park. Jeho centrem však v příštím roce nebude Praha, nýbrž jihočeské Lipno.

Sportoviště i obří videostěny, u kterých by mohli lidé fandit českým sportovcům, zápolícím v Riu, mají obklopit celou Lipenskou přehradu. Centrem se však stane obec Lipno nad Vltavou, kde má být v blízkosti mariny celá řada atrakcí a také studio České televize.

Počítá se s telemosty z Ria, vítáním medailistů i s návštěvami bývalých jihočeských sportovních hvězd, jakými jsou Kateřina Neumannová, Karel Poborský, Tomáš Verner či Václav Chalupa.

Fotogalerie

Před čtyřmi lety stvořil Český olympijský výbor pro fanoušky Český dům přímo na hrách v Londýně. Ale následující olympiády, ta zimní i ta letní, nebyly svými destinacemi pro takový projekt vhodné. A tak při zimních hrách v Soči 2014 v Praze poprvé vyrostl olympijský park.

Tehdy jej za 18 dnů navštívilo 400 tisíc lidí.

Nyní se dočká následovníka.

„Průzkum mezi návštěvníky jednoznačně ukázal, že se jim park líbil. Drtivá většina z nich řekla, že bychom měli park připravit i pro hry v Riu,“ připomíná Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

V únoru 2014 však byl školní rok a park byl hojně navštěvován školními třídami. Tentokrát budou v srpnu 2016 prázdniny a dovolené. Hledala se tedy prázdninová lokalita, která by byla vhodná pro letní sporty.

A našla se mimo Prahu.

„O projekt měl největší zájem Jihočeský kraj,“ říká Kejval.

Lipno coby největší vodní plocha v zemi nabízelo ideální podmínky také pro vodní sporty, které tvoří velkou část letního olympijského programu. Na papíře se tedy začal rýsovat olympijský park Rio-Lipno 2016.

Nemělo by však tentokrát jít o park jediný. V menším měřítku mají vyrůst i v dalších českých městech. Hovoří se o Ostravě, Pardubicích či Plzni.

„Jihočeský kraj bere olympijský park jako velkou příležitost ukázat se jako ideální místo pro aktivní dovolenou,“ říká hejtman Jiří Zimola. Kraj chce akci propojit s vlastním projektem Jižní Čechy olympijské.

„Chceme na Lipně co nejvíce využít stávající sportovní infrastrukturu, která je prakticky ve všech obcích. Kolem přehrady vede cyklostezka, takže se návštěvníci budou mezi sportovišti moci pohybovat na kole nebo na kolečkových bruslích. Rádi bychom na Lipno dostali děti s rodiči,“ líčí plány marketingový ředitel ČOV Marek Tesař.

Brazilská inspirace povede k tomu, že v lipenské marině nabídnou organizátoři možnost vyzkoušet si plážové varianty řady sportů. Chybět nebudou ani koncerty, laserové show, street art. A centrem pozornosti mají být pochopitelně televizní přenosy z Ria.

Kde budou sportoviště
Autor:


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Kanoista Minařík získal na OH mládeže bronz ve sprintu

Deblkanoisté Jiří Zalubil (vzadu) a Minařík vyhráli mistrovství Evropy juniorů...

Kanoista Jiří Minařík vybojoval na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires třetí místo ve sprintu...

Bobistka Sergejevová nedostane trest za dopingový případ na ZOH

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová (vpravo) a Anastasia Kočeržovová před...

Ruská bobistka Naděžda Sergejevová nedostane dodatečný trest za svůj dopingový nález na...

Plavkyně Seemanová vybojovala na olympiádě mládeže další medaili

Češka Barbora Seemanová při olympijské rozplavbě na 200 metrů volným stylem....

Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires po zlatu z kraulařské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz