Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijské Soči na dosah. Na pražské Letné vyroste olympijský park

HRA BAREV. Večerní bruslení bude fantastickým zážitkem, slibuje Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. | foto: Český olympijský výbor

30 2013
Může být dva tisíce kilometrů daleko a přece bude tak blízko. Zimní olympiáda v Soči. Byť Český olympijský výbor vybojoval pro fanoušky osm tisíc vstupenek, což je rekordní číslo, ne na všechny se dostane. V únoru se proto bude olympijský duch exportovat z Ruska přímo do Prahy - na Letné vyroste olympijský park. Sedmnáct dnů bude Praha žít olympiádou.

Sport, zábava a fandění, to je motto Českého olympijského výboru. "Chceme, aby Česko sportovalo, nejenom drželo palce našim reprezentantům u televize, jedlo chlebíčky a při tom vedlo chytré řeči," říká jeho předseda Jiří Kejval. 

Proto vznikl atraktivní projekt, který má navázat na úspěšný Český dům v Londýně. Náklady na výstavbu areálu spolknou zhruba 80 milionů korun a spolu s výdaji na Český dům přímo v Soči se výše náklady vyhoupnou na odhadem 100 milionů, čímž se vyrovnají výdajům za Londýn.

"V nejbližších letech se olympiáda nebude konat v Evropě," připomněl šéf českých olympioniků. "V místě her se proto zaměříme na podporu exportu a aktivity pro fanoušky přesuneme hlavně do Česka." Jestliže v Londýně se každý mohl s českými sportovci potkat naživo, tentokrát úspěšné české reprezentanty domů přenesou telefonní linky.

"Vznikne spojení Praha-Soči, díky němuž budou probíhat přímé rozhovory hned po závodě, aby se fanoušci mohli sportovců ptát," slíbil Kejval. "I návraty sportovců a vítání bude probíhat na Letné. Tak, jako dřív fungovalo Staroměstské náměstí."

Olympijský park

rozloha: 17,5 tisíce čtverečních metrů
očekávaná denní návštěvnost: 10 tisíc lidí, otevřeno bude od 10 do 22 hodin
100 míst se sportovními přenosy, velkoplošné LED obrazovky, atmosférické nasvícení celého prostoru
"Ledový ráj" - unikátní ledová plocha o ploše 5 tisíc metrů čtverečních, běžkařská trať, laserová biatlonová střelnice, dvě hokejová hřiště, curlingová dráha, snow park, půjčovny sportovního vybavení, trenéři a poradci

Během olympiády v Soči (7. - 23. února 2013) připraví ČOV bruslařskou plochu, která vydrží i teplotu +14 stupňů, curlingovou dráhu, běžkařský ovál nebo hokejová hřiště. A na více jak sto místech budou moct diváci sledovat i přenosy z olympijských soutěží. O přípravách parku, jeho designu či programu informuje webová stránka www.olympic.cz/olympijskypark.

Původně bylo v plánu vstup do areálu zdarma, ale po úvahách i doporučení policie, aby se na místo nestahovali bezdomovci a různé živly, se ČOV rozhodl zavést symbolické vstupné v řádech desítek korun. "Nebo pro ty, co mají chytré telefony a zaregistrují se přes aplikace ČOV, bude vstup zdarma," dodal Kejval.

Lákadlem parku bude jedinečná ledová plocha o rozloze téměř 5 tisíc metrů čtverečních, bruslaři v Česku se ještě nikdy na tak velké umělé dráze projet nemohli. "Hlavně večerní bruslení, kdy led prozáří světelná show, bude fantastickým zážitkem," slibuje Kejval.

Jednou z misí předsedy ČOV je rozhýbat nesportující české děti a olympijský park Soči – Letná bude prvním vrcholem dlouhodobého programu ČOV Česko sportuje. "Dopolední program bude patřit školám. Každý den dorazí na Letnou stovky žáků z celé republiky," slibuje si Kejval.

Návštěva olympijského parku bude i hlavní výhrou pro základní školy v soutěži "Moje olympiáda". "Vedle sportu jsme připravili i tvůrčí disciplíny, například natáčení videoklipu s pozdravem českým olympionikům," odhaluje Kejval. Nejlepší dětské výtvory pak budou k vidění právě na Letné.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze