Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský rok. Jak devět Čechů a Češek dřelo pro svůj sen jménem Rio

Šermíř Alexander Choupenitch, jedna z tváří projektu Olympijský rok. | foto: Český rozhlas

14 2016
Na samotné olympiádě už vše bude rychlé: poslední tréninky, soutěže - a pak možná sportovní sláva na celý život. Jak ale příprava českých nadějí vypadá dlouhodobě? Tento pohled nabízí společný projekt Českého rozhlasu a ČOV nazvaný Olympijský rok, jehož výsledkem je devět časosběrných dokumentů.

Sedm z nich bude bojovat o olympijské medaile, jeden bude Česko reprezentovat na paralympiádě - a jeden nakonec do Ria jako sportovec vůbec nepojede, neboť jej v národní kvalifikaci předčili jiní.

Posledním zmíněným je vodní slalomář Vavřinec Hradilek a i jeho story ukazuje na to, jak dlouhou dobou je ve sportovním životě dvanáct měsíců.

„Rok je dlouhá doba a mnohé se může změnit. O to víc jsem rád, že se vše podařilo a posluchači se mohou těšit na opravdu mimořádnou dokumentární sérii o životě elitních českých sportovců. Nakonec jsme se proto rozhodli, že nabídneme projekt Olympijský rok i v knižní podobě,“ uvedl šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan. Stejnojmennou knihu připravili Václav Cibula spolu se známým fotografem Herbertem Slavíkem.

Koho rozhlasoví reportéři v průběhu roku sledovali? Zaměřili se na přípravu atletky Anežky Drahotové, rychlostního kanoisty Josefa Dostála, šermíře Alexandera Choupenitche, cyklisty Jiřího Ježka, judisty Lukáše Krpálka, moderního pětibojaře Davida Svobody, plavkyně Simony Baumrtové, tenistky Lucie Šafářové a vodního slalomáře Vavřince Hradilka.

„Většina fanoušků sleduje až samotnou olympiádu a netuší, co všechno je s účastí sportovců spojeno. Díky redaktorům Českého rozhlasu můžeme se sportovci prožít kus jejich předolympijského života a uvědomíme si faktory, které o úspěchu často rozhodují - psychické rozpoložení, kvalita přípravy, rodinné zázemí, partneři,“ řekl Martin Doktor, šéf české výpravy v Riu a sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Kniha Olympijský rok vyšla v pondělí 4. července, rozhlasový cyklus vysílá Radiožurnál od 4. do 31. července v časech 8:50 a 15:20 a samotné půlhodinové dokumenty pak každý víkendový den od 17 hodin.

Autor:


Další z rubriky

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz