Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Podváděl jsem, přiznal olympijský šampion. Zavede teď plavání video?

VZNÁŠÍ SE. Jihoafrický plavec Cameron van der Burgh po olympijském titulu na 100 metrů prsa ve světovém rekordu 58,46 vteřiny. | foto: AP

12 2012
Doplaval si pro olympijské zlato, zároveň vylepšil světový rekord. A pak klidně přiznal: "Podváděl jsem." Přesto Jihoafričan Cameron van der Burgh, který při vítězství na prsařské stovce použil zakázanou techniku, vinu necítí. No co, dělají to přece všichni...

Jeden delfínový kop na startu, jeden po každé obrátce. Pak už musí plavci přejít k prsařskému stylu. Tak mluví pravidla. Jak ale závodníky kontrolovat, když jsou ponořeni pod vodou? 

Však slovo "podvod" rozhodně nevzniklo jen tak...

Podvádí všichni

Po olympijském finále zavalila Van der Burgha kvůli nesportovnímu chování tvrdá kritika. Stěžovali si hlavně Australané, jejichž plavec Christian Sprenger skončil druhý o 47 setin za Jihoafričanem. Van der Burgh tak týden poté v rozhovoru pro Sydney Morning Herald přešel do protiútoku. "Je docela legrační, že si stěžují zrovna Australané, když jejich Brenton Rickard v dráze vedle mě dělal přesně to samé co já. Asi jsou slepí," prohlásil a dodal, že zakázanou technikou používají všichni. "Vlastně ne všichni, ale 99 procent plavců určitě."

Jednoduchý švindl, který rozhodčí nemohou bez videozáznamu odhalit, svedl na scestí i Van der Burgha. Jihoafrický prsař si pomohl k lepšímu výkonu několika extra kopy. Prohnul boky a vymrštil se jako při rychlejším motýlku. Třikrát.

Čas z londýnského finále byl možná i proto tak skvělý. Stovka za 58,46 znamenala nový světový rekord. Jenže za jakou cenu...

Nefér chování odkryly až televizní kamery.

"Když to neuděláte, zůstanete pozadu," obhajoval se Van der Burgh  v deníku Sydney Morning Herald.

"Nikdo nic nezjistí. Jde, řekněme, o morálku každého závodníka. Ale já neobětuju svůj výkon a čtyři roky dřiny kvůli někomu, komu to nevadí udělat."

Jihoafričanův případ rozhodně nebyl prvním, který vyplul z hloubky plaveckého bazénu na povrch. Takový prohřešek je mezi prsaři častý.

Pomohl si takto ve stejném závodě také Brenton Rickard z Austrálie nebo třeba Brazilec Felipe Silva, který díky delfínovému kopu porazil ve finiši loňského mistrovství světa právě Van der Burgha.

Závodnicí se tak nebojí šidit ani na velkých závodech a Mezinárodní plavecká federace teď řeší, jak tomu zabránit. Cesta se zdá snadná a nevyžaduje mnoho přemýšlení - stačí stejně jako u jiných sportů zavést kontrolu na videu.

Jako na závodech ve Švédsku v roce 2010. "To bylo opravdu skvělé, protože nikdo nic nezkoušel," chválil technologickou novinku Van der Burgh. "Všichni plavali čistě a měli jsme klid v duši, že nikdo nepodvádí," dodal ten, který si nepovolenou technikou pomohl k olympijskému vítězství.

Incident se odehrál už před dvěma týdny a olympijský výbor dosud nezasáhl jako třeba u vyloučených badmintonistek. Plavci tak zlatou medaili zřejmě už nikdo nevezme. Každý ale teď ví, že se světový rekord zrodil nejen pod vodou, ale také podvodem.

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze