Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský šéf chce víc pozitivních testů

7 2002
Salt Lake City - Doping je aktuálním tématem ještě před zahájením zimních olympijských hry v Salt Lake City. Na start závodů v běhu na lyžích bude chybět Ruska Natalja Baranovová-Masolkinová, bývala juniorská mistryně světa, která měla pozitivní nález na erythropoietin (EPO). Oznámili to ve středu zástupci Mezinárodní lyžařské federace a upřesnili, že šestadvacetiletá ruská lyžařka měla v krvi stopy po zakázané látce při mimosoutěžním odběru 18. ledna v rakouském Tauplitzu. Pozitivní nález potvrdil i druhý vzorek, jež zkoumala Světová antidopingová agentura (WADA) v laboratoři ve švýcarském Lausanne.

Baranovová-Masolkinová, která si počínaje 18. lednem odpykává dvouletý trest, byla přihlášena do závodů na 10 a 30 kilometrů klasicky, do stíhacího závodu na pět kilometrů volnou technikou a měla být také členkou štafety na 4x5 kilometrů. Ruská lyžařka obsadila na mistrovství světa v Ramsau v roce 1999 osmé místo na třicítce.

Nový prezident MOV Jacques Rogge byl překvapivě potěšen. "Čím víc pozitivních případů bude, tím lépe pro sport," řekl funkcionář v dějišti her. "Čím více dopingových testů, tím větší šance na chycení dopujících sportovců a tím větší šance na vyčištění sportu od nefér lidí," vysvětlil.

Rogge by podle svých slov byl samozřejmě šťasten, kdyby v Salt Lake City nebyl ani jeden dopující sportovec. "Ale jsem realista. Vím, že se dopuje, a pokud bude padesát chycených hříšníků, budu jen rád," uvedl. "Ale byl bych naivní, kdybych si myslel, že to budou stoprocentně čisté hry," dodal.

Krevní dopink EPO se používá především k okysličování krve a rychlejšímu přenosu kyslíku červenými krvinkami ke svalům; je na seznamu zakázaných látek Mezinárodního olympijského výboru. Využívají jej zejména sportovci, kteří podávají vytrvalostní výkony, jako jsou cyklisté, veslaři, lyžaři, atleti a podobně.

Na olympijských hrách v Salt Lake City sportovci podstoupí testy na EPO ze vzorků moči a zároveň z krve. Poprvé se tímto způsobem testovalo na erythropoietin předloni na  olympijských hrách v Sydney. Letos by však testů na EPO měl být dvojnásobek, tedy přibližně 600.

Pozitivní dopingový test měli v minulých dnech také americký bobista Pavel Jovanovic, člen nejlepšího amerického čtyřbobu, a také jeho lotyšský soupeř Sandis Prusis. Ten se však olympijských her může z rozhodnutí Sportovního arbitrážního soud zúčastnit.

Autor:


Další z rubriky

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz