Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Olympijský sjezd žen pořádně bolel. Rumunskou lyžařku odnesl vrtulník

Zraněnou rumunskou lyžařku Edith Miklosovou zvedají do vrtulníku. Musí rychle do nemocnice. | foto: AP

18 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Rumunka Edith Miklosová prorazila tři sítě a bezvládně ležela na sněhu. Vrtulník ji snášel do údolí, sjezd žen na půl hodiny přerušili. Zatímco zlatá Američanka Vonnová plakala štěstím, pod tratí nakládali Miklosovou do sanitky. Diváci zatleskali, pokusila se zvednout hlavu, ale lékař ji požádal: "Raději se nehýbejte."

Olympijský sjezd bolel. Trať srážela nezkušené olympioničky i protřelé harcovnice.

Hrůzostrašný byl pohled na karambol Švédky Pärsonové. Na cílovém skoku se jí ve vzduchu rozjely lyže, po šedesátimetrovém letu přistála na zádech. Ale vstala!

Pro Francouzku Rollandovou trval naopak závod pouhé dvě vteřiny. Odrazila se na startu, rozbruslila, padla na bok a vyjela z trati.

Otřesená rumunská lyžařka Edith Miklosová v péči záchranářů.

Otřesená rumunská lyžařka Edith Miklosová v péči záchranářů.

Padl už předjezdec. A hned po něm se startovním číslem jedna Klára Křížová. Dcera Olgy Charvátové nezvládla kompresi, kde přejížděla ze slunce do stínu. "Moje blbost," vynadala si. "Měla jsem už vyklepané nohy a komprese mě posadila na zadek. Okamžitě mi blesklo hlavou: Hlídej si kolena!"

Nevylétla z trati, a tak se zvedla a za potlesku diváků dojela do cíle. "Ten aplaus mi zvedl náladu," líčila. V tu chvíli na závěrečném skoku padala Švýcarka Gisinová, brutálně přes terénní hrby. "Au au au," vyjekla Křížová, když se Švýcarka nezraněna kutálela k cíli.

NEDOBROVOLNÝ LET. Dominique Gisinová ze Švýcarska se nedokázala vyvarovat pádu a v konečném pořadí nebyla klasifikována.

NEDOBROVOLNÝ LET. Dominique Gisinová ze Švýcarska se nedokázala vyvarovat pádu a v konečném pořadí nebyla klasifikována.

"Je to nejboulovatější trať, jakou jsem v kariéře zažila," řekla i šampionka Lindsay Vonnová. Šlo o příliš těžký sjezd na ženy?

"Byl složitý a hodně rychlý, hrbolatý, s velkými skoky. Ale nevím, proč bychom ho nezvládly," namítla Křížová.

Britka Alcottová tvrdila: "Byla to pro nás výzva. Milujeme výzvy." Každá z nich je v euforii, když sníh letí dál a dál pod jejich lyžemi. Jak že to říkala domácí Emily Brydonová? "Jsme bláznivé, jsme pošetilé, jsme sjezdařky. Tohle je náš život."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze